Maria Kopeć „Na skrzydłach Poezji”

 Konkurs Pięknego Czytania „Lesen gehen…” powstał  na bazie pomysłu „Idziemy czytać wiersze…” z 2012 roku, którego realizacja planowana była w Złotowie. Prezentowanie i czytanie wierszy w różnych językach miało się odbywać w różnych miejscach, między innymi nad jeziorem, w parku, w lesie.

W grudniu na zebraniu Zarządu Poznańskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego Maria Kopeć, przedstawiła koncepcję konkursu we współpracy z Biblioteką Niemiecką Partner Goethe-Institut

Pierwsza edycja Konkursu  dla szkół podstawowych i gimnazjalnych odbyła się 25 maja 2013 roku w Bibliotece Niemieckiej Partner Goethe-Institut, na IV piętrze Collegium Novum w Poznaniu

24.października 2015 roku na życzenie uczestników konkursu kończących gimnazjum odbyła się pierwsza edycja konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Jesienią br. odbędzie się VII edycja konkursu dla szkół ponadpodstawowych, w przyszłym roku w maju odbędzie się X edycja dla uczniów szkól podstawowych.

Konkursowi od początkutowarzyszyły” różne wydarzenia, między innymi  warsztaty dla nauczycieli i studentów:

„Niektórzy tęsknią do poezji…”

„Felix Austria“ in Gedichten und Liedern

Zacznij od wiersza

oraz spotkania

„Język niemiecki od  przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.

Rok 2016 to początek współpracy z panią Danutą Bartosz, prezesem Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki” oraz wspólnego programu Poetycka jesień w Wielkopolsce, w którym zrealizowano pomysły nie tylko z 2012 roku. Do programu włączały się  szkoły i instytucje  z różnymi pomysłami.

Czytaliśmy wiersze na dworcach w  Pile  i Poznaniu trasie Wolsztyn-Poznań, w bibliotekach  w Złotowie i w Pile na pilskim  targowisku  i w pilskich autobusach

W następnym roku ponownie wyruszyliśmy w podróż „zabierając” ze sobą różne osoby i oczywiście wiersze.

W pociągu na trasie  Wolsztyn – Gorzów  towarzyszył nam wiersz Pana Jerzego  Granowskiego

„Piękna Helena”

Od 2017 roku konkurs  Lesen gehen… i inne projekty literackie są w programie towarzyszącym Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej.

W roku 2018  wyjątkowym wydarzeniem był udział poetów w programie Poezja na targowisku  w Pile.

Poeci z Niemiec zaangażowali się w organizację konkursów. Simone Trieder  jest stałą jurorką konkursu „Lesen gehen…“, Dirk-Uwe Becker konkursu „Aphorismen in Comics“.

Często  słyszymy, że poezja jest nudna i trudna, że tylko:

 „Niektórzy lubią poezję”

 Niektórzy – czyli nie wszyscy.

Nie licząc szkół, gdzie się musi,

i samych poetów,

będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Wisława Szymborska

„Lesen gehen…”  oraz program Poetyckiej jesień nie potwierdzają słów poetki. Jest nas  trochę więcej, nas  tęskniących do poezji, potrzebujących tej  „zbawiennej poręczy”. 

( …)

tylko co to takiego poezja
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy

 Wisława Szymborska, Niektórzy lubią poezję

Poetycko! Majowo! Pięknie! 

Poetycko! Listopadowo! Pięknie! 

POETYCKA JESIEŃ W WIELKOPOLSCE

http://www.zlpwlkp.pl/?p=6959

https://biblioteka.pila.pl/news.php?lang=pl&id_strony=1&id_news=8050&pokaz=1&lastNaviEl=Poetycka%20jesie%C5%84%20w%20Wielkopolsce   

 Oprac. Maria Kopeć

„Wiersze do schrupania i …”

 db