Krzysztof Galas

Krzysztof Galas – poeta, prozaik, bard, kompozytor, gitarzysta. Urodzony w 1964 w Poznaniu.

Debiutował tomikiem poezji Róża Przeznaczeń w 2004 r, wydanym także na płycie CD. Kolejne książki to: Płoszenie chwil (2005) – płyta CD o tym samym tytule, Wizerunki godzin (2006), Na powiece Ziemi (2007) wraz z płytą CD, na której została utrwalona treść w formie słuchowiska poetyckiego, Kamieniołomy dni (2009), Na mieliźnie prawdy (2010 ), Nieustępliwa pamięć (2011 ), Czas niepewności (2012), Modlitwa o błękit (2016), Niewidoki (2019).

Jest autorem powieści obyczajowych:. A jednak – wydanej w 2020 roku przez Wydawnictwo Poznańskie, Poplątane ścieżki życia – 2022r. i Odpuść sobie – 2023r.

Wiersze poety publikowane były w wielu antologiach i almanachach, a także czasopismach kulturalnych, takich jak Krajobrazy Kultury, Akant, Gazeta Kulturalna, Okolice Poetów, Znad Wilii, Sekrety żaru, wkwartalnikach Filantrop, oraz Help-wiedzieć więcej. Można je było usłyszeć na antenie Programu I Polskiego Radia, Radia Poznań, oraz Radia Emaus.

Poezja Krzysztofa Galasa była tłumaczona na wiele języków, miedzy innymi: niemiecki, rosyjski, białoruski, węgierski, esperanto, grecki, ukraiński, wietnamski, bułgarski, ormiański, francuski, szwedzki, angielski, hiszpański.

Twórca cyklu humorystycznych felietonów literackich, z których powstała książka w 2015 r, pod tytułem Widzieć intelektem, oraz cyklu felietonów pod tytułem Okiem masażysty, dotyczących spraw osób niewidomych, prezentowanych w stałym cyklu w,, Radio Poznań”.


Od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich, w którym jako inicjator, prowadził do 2013 roku cykliczne Spotkania swobodnej myśli zapoznające wszystkich chętnych z twórczością poznańskich poetów.

Od 2018 roku rozpoczął cykl spotkań twórców pod nazwą Ogród Wyobraźni.

Od 2021r. prowadzi spotkania pod nazwą Literacko-muzyczny kołowrotek.

Bywa jurorem konkursów poetyckich, chętnie wspomaga początkujących poetów w redagowaniu debiutanckich książek.

Od 2017 do 2020 roku był zastępcą Redaktora Naczelnego literackiej gazety Krajobrazy Kultury.

Od 2018 jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Jest pomysłodawcą i fundatorem statuetki ,,Władysław”, która nawiązuje do zasług dla kultury polskiej Władysława Stanisława Reymonta – Noblisty. Stanowi ona podziękowanie za aktywność twórczą i wkład do środowiska kultury. Laureatami są twórcy z kraju i zagranicy między innymi z Ukrainy, Włoch, Litwy, Izraela i Gwatemali.

W 2021 roku był Ambasadorem Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Rennes we Francji.

W 2014 roku odznaczony odznaką honorową ,, Za zasługi dla województwa Wielkopolskiego” . W 2018 roku odznaką honorową ,, Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Za rok 2018 otrzymał Nagrodę Literacką IANICJUS im. Klemensa Janickiego.

Od 2022r. pełni funkcję prezesa Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich i organizuje ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale literackie.

Jest czynnym działaczem społecznym, także na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

W 2018  uzyskał I miejsce w Wielkopolsce i II miejsce w Polsce w kategorii Idol Środowiska, w plebiscycie organizowanym corocznie przez fundację ,, Szansa Dla Niewidomych”.

W zespole SOBIE PRZEZNACZENI (do 2019) i UZALEŻNIENI od MARZEŃ (od 2020) wraz z żoną Aliną śpiewa poezję, komponuje i gra na gitarze (autor ponad 100 piosenek). Jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej. Często stanowi oprawę muzyczną różnych imprez kulturalnych. W 2015 roku ukazała się płyta pod tytułem Biało-czarne fotografie obejmująca siedemnaście kompozycji Krzysztofa Galasa do słów Andrzeja Bartyńskiego. W 2018 roku ukazała się autorska płyta pod tytułem Tiramisu nagrana w studiu ,,Radia Poznań”, w 2022 została wydana płyta z kolędami autorskimi pt. Z miłości do Ciebie.