Zaproszenie na „słów-miarkę” Stanisława Chutkowskiego

Zaproszenie

na czwarte spotkanie poety i mechanika z cyklu

Słów-miarka

wystąpią poeci: Jolanta i Stanisław Szwarc

oraz mechanik: Jan Kapsa

(Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich)

Program przewiduje wywiady, wiersze, piosenki, anegdoty

muzyka: Tomasz Bateńczuk

prowadzący: Stanisław Chutkowski

miejsce i termin spotkania:

Ogrody Domu Technika, Poznań ul. Wieniawskiego 5/9

13.08.2021 r. godz. 17.00

organizatorzy: SIMP Poznań, ZLP Oddział Poznań

spotkanie objęte patronatem FSNT NOT Rada w Poznaniu

…………wstęp wolny…………

uprasza się o zastosowanie się do przepisów covidowych

Ponieważ spotkanie odbędzie się w ogrodach NOT (zachodzi potrzeba
przygotowania miejsc) prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa
na mój adres e-mail lub tel. 510 666 917

Stanisław Chutkowski

Stanisław Chutkowski pochodzi z małej wsi Liszyno niedaleko Płocka. Od 1965 roku mieszka w Poznaniu. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, ukończył Politechnikę Poznańską, obecnie na emeryturze. Przygodę z poezją rozpoczynał w kawiarni PoemaCafe przy stoliku poetyckim państwa Jolanty i Stanisława Szwarców. Udziela się w programach kulturalnych Klubu Literackiego Dąbrówka, w których animatorem jest pisarz i poeta Jerzy Grupiński. Pisze wiersze i recenzje, niektóre z nich są drukowane w „ReWirach”, „Protokóle Kulturalnym” oraz w miesięczniku „Akant”. Członek Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Wydał  siedem tomików wierszy: Z oddali, Rozczochrany, Próg, Relacje, Oczekiwanie, Wybrzmieć echem oraz wydany w 2020 roku. tomik Na rozdrożu, wkomponowany w dzisiejszą perspektywę życia w pandemii. Autorska wizja tego, co nas obchodzi, tego co nas dotyka i dokonywania koniecznych wyborów…

Witamy w poznańskim oddziale Związku Literatów Polskich troje nowych członków

JOLANTA SZWARC – urodziła się w Wierzbinku. Absolwentka polonistyki UAM. Mieszka w Poznaniu. Debiut prasowy w 1998 roku. Poetka, prozaik, korektorka, recenzentka i animatorka kultury. Publikuje w prasie literackiej oraz licznych almanachach poetyckich. Autorka książek poetyckich: „Na skrzyżowaniach myśli” (2002), „Myśli spod beszamelu” (2006),  „Postoje” (2009) i „Tik-tak drobny mak” (2014). Tłumaczona na język: ukraiński, francuski, serbski, niemiecki, i angielski., Współpracuje z pomorskim magazynem literacko-artystycznym „Latarnia Morska”. Od 2002 roku członkini Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w Krakowie. Od 10. lat prowadzi z mężem Stanisławem „Stolik Poetycki”.. Była Prezes Zarzadu WO ZLP.. W uzasadnieniu decyzji Komisji Kwalifikacyjnej przy ZG ZLP w Warszawie dot. przyjęcia Jolanty Szwarc w poczet członków ZLP  czytamy:  „Poetka. Przedstawiła dwa tomy poetyckie – wysokiej klasy. Proza poetycka wciągająca, współczesna . Można powiedzieć, że tom „Myśłi spod beszamelu” – to literacki fenomen. Walory artystyczne i merytoryczne pozwalają w pełni na ackceptację kandytatury”.  Jednogłośnie przyjęta do Wielkopolskiego Oddziału ZLP.

Jolanta Szwarc – „Między wczoraj a dziś” w Wielkopolskim Oddziale ZLP

BIOPGRAM: szwarc-st-biogram

STANISŁAW SZWARC – urodził się w 1947 roku w Poznaniu. Doktor chemii. Poeta, krytyk literacji, eseista. Publikuje wiersze w prasie literackiej, antologiach i almanachach. Tłumaczony na angielski, francuski, niemiecki, ukraiński i serbski. Dwie książki wydał wspólnie z żoną (Na skrzyżowaniach myśli i Przerwę w podróży), Ponadto jest autorem tomów poetyckich pt. Jeszcze nie, Postoje  i Obrazki z Edenu.  Laureat kilku konkursów literackich. Jest członkiem Klubu Literackiego „Dąbrówka” w Poznaniu, w którym jest redaktorem zespołu serii wydawniczej  kwartalnika „Protokół Kulturalny”.. Należy do Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w Krakowie. Były sekretarz Zarządu WO ZLP. Od dziesięciu lat razem z żoną Jolantą prowadzi „Stolik Poetycki” w Poznaniu. Twórczość Stanisława Szwarca Komisja Kwalifikacyjna przy ZG ZLP w Warszawie oceniła kilkoma slowami: Stanisław Szwarc –poeta. Poezja wysokich lotów, bogata metaforyka.  Doskonała diagnoza wspólczesności. Jednogłośnie przyjęty do Wielkopolskiego Oddziału ZLP.

Stanisław Szwarc – „Tańce do końca” w Wielkopolskim Oddziale ZLP

„Między wczoraj a dzisiaj” Jolanty Szwarc i „Tańce do końca” Stanisława Szwarca

 db