„Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa…”

„Stoi na stacji lokomotywa”

26 listopada 2016 r. pełną parą zgodnie z rozkładem jazdy,  o godz. 7:00 wyruszył z Wolsztyna do Poznania poetycki pociąg retro o nazwie  „Katarzynka”. Podróż odbywała się w ramach programu „Poezja wędrująca”, którego inicjatorami i współorganizatorami byli Maria Kopeć z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Danuta Bartosz ze Związku Literatów Polskich, Katarzyna Jęczmionka z Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie, Instytut  Promocji i Rozwoju Kolei TURKOL.PL oraz PKP.

Ponad 80 uczniów z wolsztyńskiej Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 , Gimnazjum nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego uczestniczących w literackiej podróży pod opieką nauczycieli i rodziców czytało w pociągu i na dworcu w Poznaniu „Lokomotywę” Juliana Tuwima w języku polskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i włoskim.  W  trzech językach naszych południowych sąsiadów, po słowacku, czesku i węgiersku przeczytała wiersz Tuwima  Zuzana Sikorska, kierowniczka Biblioteki Niemieckiej BU UAM  w Poznaniu.  Czytano również „Lokomotywę” w gwarze poznańskiej, a  „Kierownik pociągu” – Maria Kopeć, w służbowej czapce konduktora  bez trudu znalazła chętnych do wspólnego czytania wiersza Marii Magdaleny Pocgaj „Lokomobila”.

Pasażerów „Poetyckiej ciuchci” na dworcu w Poznaniu przywitał Patryk Skopiec,  prezes IRiPK   Turkol oraz student UAM Tomasz Klapczarek, który na powitanie przeczytał  na peronie „Lokomotywę” w języku niemieckim.

Uczniowie wolsztyńskiego Liceum zaprezentowali w hali głównej poznańskiego dworca  oraz na piętrze scenkę związaną z wierszem Tuwima w różnych wersjach  językowych. Na tle artystycznych fotografii przedstawiających lokomotywy z dawnych lat uczniowie szkół z Wolsztyna czytali wielokrotnie pojedynczo i grupowo „Lokomotywę” Tuwima. Różnorodność interpretacji, języków oraz rekwizytów zadziwiła organizatorów i podróżnych  jadący przez Poznań.

Przewyborna zabawa, w której poezja zawładnęła umysłami młodych ludzi na pewno pozostanie miłym wspomnieniem dla jej  uczestników.

Na ścianach dworca głównego obok oficjalnego rozkładu jazdy wisiały plakaty z rozkładem pociągów poetyckich.

http://www.wolsztyn.pl/aktualnosc,1282.html#a

Poetycką podróż pociągiem filmował  operator  z Berlina Pan Franz Sonk,  który przeprowadził  na peronie rozmowę z poetką Panią Danutą Bartosz.

Krótka relacja  z tego wydarzenia została opublikowana w cyklicznym programie  Kolejwizja

https://www.youtube.com/watch?v=DO2vBD0HOJE

 

„Lokomotywa” była obecna również  na dworcu w Pile. W holu  dworca  „Zawiadowca wiersza”, Pan Jan Balcerzak pilnował rozkładu  czytania „Lokomotywy” przez uczniów, nauczycieli i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile.

http://faktypilskie.pl/pl/19_wiadomosci_z_regionu/635_pila/6123_stoi_na_stacji_wielgachna_bana.html

W pięknie odnowionej „sali cesarskiej” dworca odbyły się warsztaty  dla uczniów ze szkół podstawowych, przygotowane i  zorganizowane przez panie  Teresą Łobodę  i Jolantę Kujanek z Oddziału  dla Dzieci Działu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile. Program  „Poezji wędrującej” realizowany był również w bibliotece.

  • Spotkanie na Dworcu 11.2016 r. udało się fantastycznie. Frekwencja dopisała, w działaniu wzięły udział 3 grupy zorganizowane. Była inscenizacja „Lokomotywy” przedstawiona przez dzieci, było czytanie wiersza w języku polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim. Rozwiązywaliśmy krzyżówki XL i rebusy  o tematyce wiersza, a także została wykonana makieta lokomotywy z kartonów, przy pracy nad makietą słuchaliśmy audiobooka „Lokomotywa” w wykonaniu Piotra Fronczewskiego.

My jesteśmy usatysfakcjonowane. Mam nadzieję, że uczestnicy również.

 

  • W ramach „Rodzinnych popołudni z Misiem” dn. 02.11.2016 r.  przeprowadzone zostały zajęcia pt. : „W podróż Lokomotywą wyruszamy”. Zaprezentowana została wystawa różnych wydań „Lokomotywy” Tuwima, a także książek dotyczących kolei i pociągów. W zajęcia uczestniczyło czternaścioro dzieci wraz z rodzicami i dziadkami. Odsłuchany został wiersz „Lokomotywa” w wykonaniu Piotra Fronczewskiego, do którego zainscenizowano teatrzyk. Przez Oddział dla Dzieci przejechał muzyczny pociąg, każdy pasażer posiadał bilet, który został sprawdzony przez konduktora. Dzieci wraz z opiekunami wykonały indywidualną pracę plastyczną – wagoniki pociągu, a później wspólnymi siłami została stworzona Lokomotywa z geometrycznych elementów.  Zajęcia zwieńczone zostały wystawą wykonanych prac.

 

  • W bibliotece zorganizowałyśmy w Oddziale dla Dzieci 10 spotkań z „Lokomotywą”, wzięło w nich udział 8 grup przedszkolnych z terenu miasta, 1 grupa dzieci z Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pile, a także odbyło się jedno popołudniowe spotkanie w ramach „Rodzinnych popołudni z Misiem”(cotygodniowe spotkania dla dzieci z opiekunami). W spotkaniach wzięło udział 177 dzieci i 36 dorosłych. W 3 spotkaniach brał udział gość specjalny p. Wiesław Darul – pracownik kolei (maszynista).

 

https://www.biblioteka.pila.pl/galeria.php?lang=pl&id_strony=381

 

W warsztatach na dworcu  uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych nr 1 i 2 w Pile. W szkole podstawowej nr 1 poezja gościła przez  cały miesiąc nie tylko na pięknej wystawie w holu szkoły. Nauczyciele wraz z uczniami czynnie włączyli się do obchodów  39. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego organizowanego od wielu lat przez Poznański Oddział Związku Literatów Polskich.

http://www.sp1.pila.pl/index.php?m=5&s=0&wydarzenie=1261&wyd_typ=1

http://sp1.pila.pl/index.php?m=5&s=0&wydarzenie=1253&wyd_typ=1

Serdecznie dziękujemy wszystkim miłośnikom poezji  i lokomotyw.

Mamy nadzieję, że również w tym roku  „Poezja wędrująca”  będzie obecna  na  dworcach , w pociągach, szkołach, bibliotekach  i ……”

Zapraszamy!!!

Poezja wędrująca

 

db