„Ludzie wiersze piszą” – już 106 000 kolorowych (najczęściej) lirycznych pocztówek trafiło do odbiorców miast w Polsce, USA, Anglii, na Ukrainie…

„Ludzie wiersze piszą” to hasło ogólnopolskiej akcji pocztówkowej popularyzującej czytelnictwo poezji. Organizatorem jest FONT pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Rozszerzamy już 8. edycję akcji antyWalentynkowej, której kolebką jest Poznań o działania podczas Światowego Dnia Poezji oraz w innych istotnych dla poezji miesiącach. Pomysł rozwinął się wśród poznańskich twórców związanych z Grupą Literyczną (literacko-artystyczną) Na Krechę, i akcja od początku organizowana przez Łucję Dudzińską z małej, lokalnej (w pierwszych dwóch latach) stała się ogólnopolską, upowszechnianą dzięki współpracy z animatorami i poetami w ponad 40 miastach, miasteczkach.

Do tej pory od 2012 roku własnym sumptem przygotowano ponad 530 wzorów pocztówek z erotykami, będących kompilacją wierszy, obrazów, zdjęć, grafik, rysunków twórców związanych z grupą oraz zaprzyjaźnionych artystów i poetów. Kartki drukowano w nakładzie 200 sztuk, co oznacza, że aż około  106 000 kolorowych (najczęściej) lirycznych pocztówek trafiało do potencjalnych odbiorców.

Z akcją związane były wydarzenia towarzyszące: Wystawy wierszy (WierszYstwki), Spotkania poetyckie, Integracje Literackie – Hyde Park, a przede wszystkim – aktualnie VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Erotyk na krechę” im. Tadeusza Stirmera.
Poetycka akcja „Ludzie wiersze piszą” – akcja antyWalentynkowa jest formą popularyzacji czytelnictwa poezji – wychodzenia ze sztuką na ulice, do pubów, bibliotek, do zakładów usługowych, sanatorium (a nawet na stoki narciarskie w Wiśle, w Szczyrku, w Jańskich Łaźniach, jak miało to miejsce w ostatnich dwóch latach), aby odpoczynek również łączyć z czytaniem poezji i prozy. Na początku założeniem akcji poetyckiej była przede wszystkim odpowiedź na komercję i na wszędobylski „serduszkowy” kicz walentynkowy. Uważamy, że lepiej w tym czasie sięgnąć po tomik poezji – mamy przecież potężne źródła literatury i sztuki, z których nie tylko można, ale i należy czerpać przyjemność.

W tym roku w lutowej i  marcowej popularyzacji poezji – „Ludzie wiersze piszą” do akcji włączyło się ponad 100 twórców, animatorów, i na pocztówki z wierszami, w opracowaniu przede wszystkim Marii Kuczary przy wsparciu Jadwigi Włudarczyk, będzie można trafić i tym razem w wielu miastach w Polsce, gdyż wydrukowano około 130 wzorów pocztówek. Wykorzystano między innymi prace graficzne, malarskie: Kazimierza Rafalika, Renaty Cygan, Grażyny Kielińskiej, Henryka Wańka, Marka Sobczaka, Piotra Wrońca jr, Witolda Zakrzewskiego, Marka Koneckiego, Romy Klinkosz, Małgorzaty Chwiła,  …

 

CZYTAJMY POEZJĘ – „Ludzie wiersze piszą” – ta ogólnopolska akcja ma o tym przypominać

 

Pokazaliśmy, że dobra poezja istnieje i działa, zwłaszcza w Walentynki 14.02.2019 i na dzień wiosny – 21.03.2019 – Światowy Dzień Poezji, ale i każdy czas w ciągu roku jest dobry na promocję.

 

Kurator akcji: Łucja Dudzińska
Organizator: Fundacja Otwartych Na Twórczość (akronim FONT) pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

 

Kontakt: Łucja Dudzińska tel. 604 566 889, mail lucja.d@op.pl

https://www.facebook.com/FONTwydawnictwo/