Poznaj Frazę

Poznaj Frazę

21 marca w Sali Malinowej Pałacu Działyńskich twórcy rzeszowskiego czasopisma Fraza spotkali się z literatami z Poznania. Okazją było wydanie setnego numeru periodyku. Spotkanie prowadziła redaktor naczelna, krytyk literacki i krytyk sztuki, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Magdalena Rabizo-Birek. Twórcy opowiedzieli o historii założenia pisma, o jego rozwoju, literaturze i artystach publikujących. Dorobek stu wydań czasopisma prezentował najpierw przygotowany specjalnie na tę okazję film, a potem autorzy. Prof. Edward Balcerzan opowiedział o początkach współpracy z Frazą, Bogusława Latawiec, Łucja Dudzińska i Teresa Tomsia przedstawiły swoją twórczość poetycką. Goście z Rzeszowa prowadzili rozmowy z każdym nieomal autorem, który w swojej historii pracy literackiej zetknął się z pismem. Wieloletni wpływ rzeszowskiego kwartalnika na kształtowanie się krajobrazu literackiego w Polsce zachęcił publiczność do pytań o rolę pisma we współczesnym świecie i związki Frazy oraz środowiska uniwersyteckiego, w którym powstaje, z regionem Rzeszowa i wschodniej części kraju. Atmosfera spotkania – jak często wśród poetów – rodzinnie gościnna i miła.

 

Edyta Kulczak

 

Obraz może zawierać: tekst

Spotkanie z redaktorkami i autorami kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” z okazji ukazania się setnego numeru pisma

Prowadzenie: Magdalena Rabizo-Birek

„FRAZA” – wychodzący w Rzeszowie ogólnopolski kwartalnik literacko-artystyczny, należący do najstarszych, ukazujących się pism powstałych na fali „boomu” czasopiśmienniczego po roku 1989. Jak powiedział przed kilku laty jeden z jego autorów: „drukowali w nim wszyscy”. A jeśli nawet nie drukowali, to o nich w nim napisano lub wspomniano.
Setny numer pisma ukazał się na początku 2019 roku. Zagościli w nim m.in. znakomici pisarze z Poznania: Bogusława Latawiec, Edward Balcerzan, Łucja Dudzińska.

ZE STRONY REDAKCJI „FRAZY” W SPOTKANIU WEZMĄ UDZIAŁ

ANNA JAMROZEK-SOWA – redaktorka „Frazy”, badaczka literatury i teatru, animatorka kultury (szczególnie teatru), autorka dwóch monografii i redaktorka kilku tomów zbiorowych.

IWONA MISIAK – krytyczka i badaczka literatury (głównie poezji), redaktorka „Frazy”, autorka dwóch książek, wykłada na UKSW, członkini Zespołu Archiwum Kobiet w IBL w Warszawie.

MAGDALENA RABIZO-BIREK – od 1998 r. redaktorka naczelna „Frazy”, krytyczka literacka i krytyczka sztuki, profesorka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorką trzech książek i wielu artykułów drukowanych w ogólnopolskich czasopismach.

KRYSTYNA WALC – przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza” i jego współpracowniczka, zajmuje się literaturą popularną, kieruje pracownią „Pigonianum” w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego.

MATYLDA ZATORSKA – najmłodsza w redakcji „Frazy”, przygotowuje pracę doktorską na temat prozy historycznej kobiet po roku 2000. Autorka wielu publikacji na temat prozy współczesnej.

db