Niezwykły „Grecki wieczór” w Poema Cafe

Marek Zaradniak

Licznie wypełniony był piątkowego wieczoru poznański klub Poema Cafe podczas „Wieczoru greckiego”. Jego bohaterem był Ares Chadzinikolau – muzyk, kompozytor, instrumentalista, poeta, tłumacz i autor piosenek o polsko-greckich korzeniach.
Ares jest postacią niezwykłą. Dopiero co zdobył tytuł „Osobowości roku 2018” w kategorii „Kultura” w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego”, a teraz nadeszła wiadomość, że jego płyta Jah Ares Trio „Acid Jazz Flight” uznana została za „Jazzową płytę miesiąca marca” przez Akademia Music Award. Krążek ten nagrodzono za ważny wkład w wielokulturową wspólnotę muzyczną.
Licznie wypełniony był piątkowego wieczoru poznański klub Poema Cafe podczas „Wieczoru greckiego”. Jego bohaterem był Ares Chadzinikolau - muzyk, kompozytor, instrumentalista, poeta, tłumacz i autor piosenek o polsko-greckich korzeniach.
 Łukasz Gdak
ZOBACZ GALERIĘ(6 ZDJĘĆ)

 Niezwykły zatem był ten wieczór. Muzyka przenikała się w nim z poezją. Jego początek przyniósł pochodzącą z albumu „Greek Jazz II” suitę „Eudymion”. I choć Ares tego wieczoru grał wszystkie utwory solo, był to niezwykle energetyczny wstęp do tego, co nastąpiło zaraz potem. A była nią także niezwykle dynamiczna pochodząca z tego albumu kompozycja „Antygona’s Dance Macabre”.

Zaraz potem nastąpiło zaskoczenie. Ares zaprezentował jedną ze swoich najnowszych kompozycji „A Tribute To Tomasz Stańko” będącą jego hołdem dla tego zmarłego w ubiegłym roku wybitnego artysty. Utwór pełen ciepła, ale i niezwykłych improwizacji. Niezwykle wymowne były dwa wiersze Aresa „Greckość” dedykowany ojcu Nikosowi i „Polskość” dedykowany jego mamie Elżbiecie. Wreszcie usłyszeliśmy kolejną kompozycję z albumu „The Greek Jazz II” „Selene” – równie energetyczną jak poprzednie utwory.

Potem nastała chwila z wielkimi greckimi przebojami jak „Sirtaki”, „Dzieci Pireusu” i „Akropolis Adieu”. Do ich wykonania włączyła się publiczność. Śpiewając „Akropolis Adieu”, Ares przypomniał, że piosenkę tę jego ojciec przetłumaczył, gdy w 1975 roku po raz pierwszy po 25 latach od emigracji pojechał do Grecji. Zaraz potem nastał moment, gdy wiersze Aresa czytała Joanna Divina z Radia Poznań i znów uczestników wieczoru spotkała niespodzianka. Ares zapowiedział swoją kolejną płytę tym razem z piosenkami. Zabrzmiały m.in. „Lato, lato szalone lato” i pochodząca z repertuaru Kory „Kocham Cię, kochanie moje”. Były też tego wieczoru „Dialogi” Nikosa Chadzinikolau czytane przez pary wybrane spośród publiczności i ponownie wykonana suita „Eudymion”.

Zaiste niezwykły był to wieczór świadczący o szerokich horyzontach jego bohatera.

db