Wieczór autorski Reinharda Grossmanna

 Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu

(mieszcząca się w szpitalu przy ul. Armii Krajowej 7)
oraz
Koło Literackie „Anima“
serdecznie zapraszają w poniedziałek 28 sierpnia 2017 r. o godz. 18.00
na wieczór autorski niemieckiego pisarza Reinharda Grossmanna.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną utwory przełożone przez dr Małgorzatę Półrolę.
Spotkanie prowadzi Maria Duszka
Mieszkający w Szlezwiku-Holsztynie niemiecki pisarz Reinhard Grossmann urodził się w 1934 r. w dzisiejszej Kamiennej Górze (Dolny Śląsk). Z wykształcenia jest anglistą, historykiem i znawcą teologii ewangelickiej. Do 1999 r. pracował jako nauczyciel języka angielskiego w Schrambergu (Schwarzwald). Przez 22 lata pełnił funkcję radnego w gminie Tennenbronn. Jego żoną była zmarła w 2001 r. poetka i malarka Gerlinde Grossmann.
Wiele opowiadań poświęcił tematyce łódzkiego getta. Jest człowiekiem niezwykle otwartym, ciekawym świata, ludzi i innych kultur. Kocha Polskę. Jest autorem takich pozycji jak m.in.: „Teksty łódzkie. Retusz“ (Münster 2010), „Polski profesor i inne historie miłosne“ (Münster 2011), „Orgen.Trylogia. Więcej niż powieść kryminalna“ (Aachen 2012), „Chór męski. Opowiadanie“ (Freienwill 2015),“ Walter i Zuzanna“(Bredstedt 2016).
Od wielu lat Reinhard Grossmann ściśle współpracuje z germanistami z Uniwersytetu Łódzkiego, z miastem Łódź oraz z poetami z naszego regionu.
Jest konsultantem literackim antologii polsko niemieckiej „Jak podanie ręki”, wydanej przez Związek Literatów Polskich oraz wersji rozszerzonej – o 20. poetów niemieckich – wydanej przez Fundację Literacką „Jak podanie ręki”.
W 2015 roku otrzymał statuetkę Hermesa za całokształt twórczości oraz za dyspozycyjność i ogromne zaangażowanie w przekładzie tej antologii.Zdjęcie użytkownika Koło Literackie "Anima".
widok z okna mieszkania Reinharda Grossmanna
db