Witold Zakrzewski o książce „Wieża Babel – słowa na dotyk”…
W grudniowej edycji kwartalnika Wielkopolski Widnokrąg nr 4 ukazał się esej Witolda Zakrzewskiego o jego autorskim zamyśle artystycznym, wyrażonym w wielojęzycznej antologii Wieża Babel. Słowo na dotyk. Promocja książki odbyła się podczas tegorocznej V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej Wielkopolskiego Oddziału ZLP. Na prezentację ksiązki zaproszono 40. poetów z Polski i 17. państw świata (Grecja, Bangladesz, USA, Armenia,, Ukraina, Węgry, Iran, Belgia, Czechy, Niemcy, Palestyna, Izrael, Litwa, Wietnam, Włochy, Japonia i Polska), których wiersze ukazały się w tej antologii. Wydawcą publikacji jest seria wydawnicza # 47 Fundacji literackiej Jak podanie ręki, ISBN:978-83-960424-6-0. Autorami opracowania są: Danuta Bartosz i Witold Zakrzewski..
Zamknij oczy i patrz…
O książce Wieża Babel – słowa na dotyk
Witold Zakrzewski
… w stronę nowego zikkuratu
Żeby zobaczyć efekt tej książki trzeba przynajmniej na chwilę zamknąć oczy. Ale nie zrobicie tego raz, drugi czy trzeci. I nie na chwilę. To książka zmysłowa. Ale przecież nie to było jej celem. To książka o komunikacji, ale nie informuje, gdzie dotrzemy. A jednak prowadzi nas do pewnego celu. Zaczęło się od zikkuratu, który w biblijnym przekazie budowała ludzkość, by spełnić odwieczny sen o wielkości. Ten symbol dążeń w skali indywidualnej i zbiorowej, wówczas, za sprawą boskiej ingerencji, ulega destrukcji, a pomieszanie języków na zawsze – wydawałoby się – uniemożliwi ponowną aktywność. Tą książką wracamy do tego wątku raz jeszcze w innej formie. Teraz, za sprawą technologii, język nie stanowi już bariery komunikacyjnej. Ludzkość buduje kolejną wieżę Babel, tym razem jest to konstrukcja wirtualna. Wirtualny zikkurat nie potrzebuje ścian z trwałego budulca. Jest bardziej stabilny z bazą w internetowej chmurze, indywidualnych bankach danych, giga-, tera- pamięciach milionów smartfonów niż na solidnych, betonowych fundamentach. Nie oznacza to, że nie potrafi się zachwiać. Opiera się na ludzkich emocjach i poczuciu społecznej akceptacji. W końcu, co prozaiczne, na energii. To tu następuje najszybszy i najtrwalszy sposób kumulowania wydarzeń, pozyskiwanie i rejestracja informacji. Tu kipi tygiel języków, dialektów i narzeczy. Dlatego tytuł projektu: Wieża Babel. W stronę poznania. Czy w tej nowej przestrzeni znajdzie się miejsce dla wszystkich jak w pierwowzorze? .
więcej: Wielkopolski Widnokrąg No4Pobierz

Z uwagi na bardzo wysoki koszt publikacji fundacja otrzymała również wsparcie Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, który otrzymał dofinansowanie projektu Wieża Babel ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego,
Książka dofinansowana ze środków
Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
db