Anna Santoliquido w Jeżyckim Centrum Kultury

Tra i rovi

La poesia è come le more

che maturano lungo i sentieri

meno battuti

dove l’aria è più salubre

il sole più cocente

e ti graffi tra i rovi

per raccoglierne una manciata

Wśród jeżyn

Poezja jest jak czarne jagody

które dojrzewają wzdłuż ścieżek

poza utartym szlakiem

gdzie powietrze jest bardziej gęste

słońce mocniej świeci

i ranisz się o kolce dzikiej róży

kiedy nabierasz ich pełną garść

(tłumaczenie wiersza – Danuta Zasada)

Akademia Senioralna Jeżyckiego Centrum Kultury gościła włoską poetkę Annę Sanoliquido, która wraz z mężem Antonio przyjechała do Poznania na zaproszenie Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej.

Anna, oprócz uroczystości galowych i spotkań z innymi poetami, ceni przede wszystkich spotkania autorskie z odbiorcą w postaci prawdziwych koneserów poetyckiego słowa. Tutaj trafiła na wielce przyjazny grunt. To nie studenci, patrzący z wytęsknieniem na zegarek, kiedy koniec zajęć i koniec spotkania z gościem – choćby nie wiem jak interesującym – lecz pełni elegancji i pasji poznawania studenci Akademii Senioralnej. Wcześniej zajmowali się prawem, księgowością, fizyką, żeglowaniem czy nauczaniem – teraz co tydzień spotykają się na zajęciach literackich i dotykają poezję własnymi rękoma – poznają gatunki liryczne, przybliżają sobie twórczość największych czy ekscentrycznych twórców, odkrywają współczesnych autorów i nowe tendencje twórcze – ale co najważniejsze – sami tworzą! Czasami po raz pierwszy w życiu.

Spotkanie z Anną było dla nich wielką niespodzianką. Z jednakową uwagą śledzili spostrzeżenia Anny na temat współczesności, codzienności, jak i jej dzieciństwa, pochodzenia, kształcenia, miejsca, z którego pochodzi. Wsłuchiwali się w melodię słów jej poezji czytanej po włosku – jak i w sens i metaforę wierszy w polskim tłumaczeniu. Na koniec podarowali jej pamiątkową kartkę z podziękowaniami napisanymi 😊 – po włosku i piękny jesienny bukiet kwiatów i złotych liści.

Przy okazji Anna zwiedziła interesującą wystawę współczesnej polskiej rzeźby w przybierającej coraz bardziej na znaczeniu Galerii Sztuki w Jeżyckim Centrum Kultury. Podczas spotkania ze studentami- seniorami, jak i podczas kontemplacji sztuki rzeźbiarskiej towarzyszyli jej tłumacze i profesjonalni prowadzący. W spotkaniu uczestniczyła także poetka z Litwy Leokadia Komaiszko i poeta z Poznania Zygmunt Dekiert.

Prowadząca spotkanie: Edyta Kulczak