IV Lądecka Noc Poetów

Fragmenty z książki "Między logos a mythos" Zbigniew Kresowaty, Wydawnictwo Krytyki Artystycznej Miniatura, 2005

Lądecka Noc Poetów

          W sobotę 05 września, o godz. 19.00, w Kawiarni Artystycznej  Domu Klahra w Lądku Zdroju odbyła się IV Lądecka Noc Poetów – cykliczne spotkanie ludzi kochających poezję. Od czterech lat organizatorem tych spotkań  jest  Zbigniew Kresowaty – poeta , eseista, krytyk literacko-artystyczny, rysownik , grafik , ilustrator, portrecista , zwłaszcza .literatów.  Jest również dziennikarzem i animatorem kultury, Po zwiedzeniu setek eksponatów w pracowni KREZBI – galerii artysty – można by długo jeszcze wymieniać jego kolejne profesje . Wyjątkowo aktywny wszechstronnie uzdolniony artysta. .Nie zmarnował swoich talentów, on je ciągle rozmnaża.

4. Lądecka Noc Poetów

Gospodarz spotkania Zbigniew Kresowaty przywitał gości i przedstawił program Lądeckiej Nocy Poetów.  Pierwszym punktem programu było ogłoszenie Laureata Nagrody przyznawanej corocznie przez Kapitułę im. Marianny Bocian. W tym roku nagrodę „Kryształową Bryłę” za całokształt pracy twórczej  i działalność na rzecz kultury otrzymał prof. Tadeusz Karabowicz.Ilustracja

Prof. Tadeusz Karabowicz – poeta , krytyk literacki , tłumacz , redaktor, literaturoznawca , pracownik naukowy, adiunkt Instytutu Filologii Ukraińskiej Uniwersytetu Lubelskiego, a przede wszystkim  współtwórcą (wspólnie z żoną Aliną Karabowicz) Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Był pomysłodawcą powołania w 1990 roku Towarzystwa Miłośników Skansenu , które opiekuje się tym skansenem.

W latach 1990–1999 wchodził w skład komitetu redakcyjnego kwartalnika literackiego „Swito-vyd” wydawanego w Nowym Jorku i Kijowie przez Bohdana Bojczuka i Mariję Rewakowycz. W 2001 roku zainicjował wydawanie rocznika literackiego o nazwie „Ukraiński zaułek literacki”.

Wśród gości IV Lądeckiej Nocy Poetów między innymi byli:

poeci z Kielc – Barbara Skalary Wrońska i jej małżonek Szczęsny Wroński

  • Barbara Wrońska jest polonistką , poetką i animatorką kultury. Od lat związana ze środowiskiem artystycznym Krakowa i Kielc dała się poznać między innymi jako redaktor książek i almanachów poetyckich oraz współtwórczyni Teatru Promocji Poezji.  Jest więc typową humanistką.
  • Szczęsny Kościesza Wroński – polski poeta, prozaik, aktor, reżyser i animator kultury. Szef Teatru Promocji Poezji. Kierownik literacki i organizacyjny oraz wiceprezes Stowarzyszenia Dialog. Członek Stowarzyszenia Teatr Atelier – Kraków. Członek Zrzeszenia Artystycznego „ZA”.,

,z Augustowa była

  • Janina Osewska – pedagog, poetka, animatorka życia literackiego,  fotograf. Ukończyła Politechnikę Białostocką oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim i Podyplomowe Studium z zakresu informatyki na Politechnice Warszawskiej. Kieruje Szkołą Podstawową nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie. Prowadzi Szkolny Klub Turystyczny „Włóczykij” (od 1993) oraz Kawiarenkę Literacką (od 2004).

W biesiadzie poetyckiej również wzięli udział: Jerzy StasiewiczJan Szczurek oraz, Tomasz Kostyła , którego koledzy sprowokowali brawami do przeczytania kilku jego wierszy m.in:

Tomasz Kostyla

W sobie  

Odciskam w sobie  
niespokojne myśli 
kolejny styczeń wymuszonej niepamięci 
jak zwykle – samotnej zimy   

rozmazanej szarością             
zawsze te dni bywają 
próbą zatrzymania czasu 
skowytem milczenia  
pokutą marzeń 
a ziemia się później obudzi
i będzie jak dawniej

17.01.2014

Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich reprezentowała Danuta Bartosz oraz Jola i Stanisław Szwarcowie. Był z nami również  Radosław Grzegorczyk z Poznania – uczestnik Stolika Poetyckiego prowadzonego przez poetów – Joli i Staszka Szwarców.

Spotkanie poetów urozmaicił koncert w wykonaniu zespołu Castle Dreams. Duet instrumentalistów, który  istnieje już 10 lat. W składzie zespołu jest twórca projektu gitarzysta Grzegorz Buczkowski oraz skrzypaczka Katarzyna Lipert. Duet Castle Dreams to połączenie dynamicznych skrzypiec elektrycznych z wirtuozerską gitarą elektryczną , także energetycznych rytmów z melancholią. W repertuarze tego duetu była muzyka rockową z elementami folku. Grając własne kompozycje równie chętnie sięgali po muzykę celtycką i dawną, w zaskakujących aranżacjach.

foto: Derek Sokół

Na drugi dzień, godz. 16.30, w tej samej Kawiarni Artystycznej odbył się wernisaż Wystawy Margaryty Sheiko.

Zbyszku,
– bardzo dziękuję za zaproszenie do Twojego artystycznego RAJU, Spotkałam w nim afirmację życia: miłość, mądrość, otwarcie na drugiego człowieka. Dzięki temu poznałam Twoje  Muzy – Rodzinę, która daje Ci domowy mir i natchnienie. Turkusowy kuferek przywieziony z Norwegii przez syna jest wypełniony miłością, Tylko ją uszanować.
Dzięki Tobie miałam okazję do  spotkania tak wielu nowych przyjaciół,
Z dobrymi myślami
Danuta Bartosz