Każdego dnia gdzieś indziej…

 Łukasz Wierzbicki odbywa w sezonie wrzesień-czerwiec ponad trzysta spotkań (łącznie z Pogotowiem Kazikowym i warsztatami), w szkołach, bibliotekach, przedszkolach,  ośrodkach kultury i na targach książki. Średnio w jednym spotkaniu autorskim bierze udział około 80-100 uczestników.

Podczas prezentacji i warsztatów łączy elementy prezentacji multimedialnej, kabaretu, wykładu i inscenizacji historycznej.

Nauczycielka po spotkaniu relacjonuje: „Spotkanie z pisarzem miało niezwykły przebieg. Autor swoje opowieści ilustrował wieloma fotografiami, filmami, nagraniami odgłosów afrykańskich zwierząt. Stare kuferki i walizki kryły w sobie wiele rekwizytów, które ubarwiały niesamowite opowieści, a każdy z uczestników spotkania chciał przymierzyć wojskowy hełm, czy też kapelusz podróżniczy, z afrykańskiej wyprawy. Pan Łukasz łączy w sobie dwie cechy: niezwykłego pisarza i wspaniałego opowiadacza, obdarzonego sytuacyjnym poczuciem humoru. Wszyscy z zapartym tchem słuchali go, wybuchając wielokrotnie serdecznym śmiechem”.

Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą Wierzbicki promuje nie tylko historie ze swoich książek, ale też historię Polski oraz takie wartości, jak przyjaźń, szacunek dla przyrody, tolerancja dla innych kultur, lojalność i odwaga.

Ze swoimi prezentacjami gościł w wielu ośrodkach polonijnych i polskich szkołach za granicą: Litwa (Wilno), Włochy (Rzym), Holandia (Haga), Irlandia (Cavan, Dublin, Waterford), Australia (Melbourne), Niemcy (Berlin), Łotwa (Ryga, Rezekne), Szwajcaria (Bazylea, Lucerna, Zurych, Berno).

Dorobek – powieści dla dzieci:

  1. Afryka Kazika, Bis, 2008.
  2. Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, Pointa, 2009.
  3. Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa, Pointa, 2011.
  4. Wróżby dla Kuźmy. Bajka, DM Sorus, 2012.
  5. Machiną przez Chiny, Poradnia K, 2014.
  6. Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści, Pogotowie Kazikowe, 2016.
  7. Wokół świata na wariata, Pogotowie Kazikowe, 2018 (zapowiedź).

Jego książki zostały wydane w formie audiobooków: Dziadka i niedźwiadka czyta Adam Hutyra, Afrykę Kazika – Jacek Kawalec, Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd czyta Grzegorz Damięcki. Paweł Kołodziejski zrealizował komiks pt.Afryka. Wielka podróż Kazika.

Każdego dnia gdzieś indziej…

przykonawilanow

W Głogówku!Kto chętny?!

gieczbojszowy

sp69 pnKasztanowe Ludki

Recenzje, wywiady, informacje medialne:

„Staram się przekuć to, co odnajduję, na klucze…”

 

know howMoje tematy są odbiciem moich fascynacji. Pasjonują mnie doświadczenia minionych pokoleń, świat naszych przodków, odszukuję w nich wiele mądrości, siłę. Staram się przekuć to, co odnajduję na takie klucze, które mogą przydać się młodemu pokoleniu czytelników, naszym potomkom. To działa jak most, mam taką nadzieję. Pomiędzy historią i przyszłością – opowiedziałem w wywiadzie dla serwisu know-howhistoria.pl.

 

Piękne czytanie w Turku

 

czytanie w turkuW Turku (moim, w pewnej mierze, rodzinnym mieście) dzieci czytały wczoraj fragmenty moich książek. Wybraliśmy, z niemałym trudem, Super Mistrzów Pięknego Czytania! Bardzo dziękuję za piękne chwile!

Relacja ze spotkania TUTAJ.

Posted on Kwiecień 26th 2017 in Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, Halina i Stach

Kazimierz na łodzi… w Łodzi

 

w lodzi marysw lodzi

Posted on Maj 30th 2017 in Drzewo – mity słowiańskie
To, co urzekło mnie w tej pozycji to język i ilustracje. Narracja prowadzona jest tak, że ma się wrażenie, jakby kierowana była tylko do nas, wciąga w opowieść niesamowicie, tak że książkę połknąłem w jeden wieczór! „Drzewo” Łukasza Wierzbickiego to podróż przez słowiańskie mity. Nie dosłowna,  trochę poetycka, ale oparta o rzetelną lekturę źródeł historycznych podań ludowych. Efekt robi wrażenie, nie tylko na dzieciach – czytam w recenzji w Magazynie FOLK24 1/2017.

Dalsze przygody misia Wojtka…

order cd 1order cd 2

Przedszkolaki z grupy Wesołe Niedźwiedzie z przedszkola „Bajkowy Świat” w Poznaniu dopisały ciąg dalszy do jednej z przygód niedźwiedzia Wojtka. Gratuluję pomysłu! Brawo, brawo, brawo!

Posted on Maj 28th 2017 in Dziadek i niedźwiadek

db