Każdego dnia gdzieś indziej…
Łukasz Wierzbicki odbywa w sezonie wrzesień-czerwiec ponad trzysta spotkań (łącznie z Pogotowiem Kazikowym i warsztatami), w szkołach, bibliotekach, przedszkolach, ośrodkach kultury i na targach książki. Średnio w jednym spotkaniu autorskim bierze udział około 80-100 uczestników.
Podczas prezentacji i warsztatów łączy elementy prezentacji multimedialnej, kabaretu, wykładu i inscenizacji historycznej.
Nauczycielka po spotkaniu relacjonuje: „Spotkanie z pisarzem miało niezwykły przebieg. Autor swoje opowieści ilustrował wieloma fotografiami, filmami, nagraniami odgłosów afrykańskich zwierząt. Stare kuferki i walizki kryły w sobie wiele rekwizytów, które ubarwiały niesamowite opowieści, a każdy z uczestników spotkania chciał przymierzyć wojskowy hełm, czy też kapelusz podróżniczy, z afrykańskiej wyprawy. Pan Łukasz łączy w sobie dwie cechy: niezwykłego pisarza i wspaniałego opowiadacza, obdarzonego sytuacyjnym poczuciem humoru. Wszyscy z zapartym tchem słuchali go, wybuchając wielokrotnie serdecznym śmiechem”.
Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą Wierzbicki promuje nie tylko historie ze swoich książek, ale też historię Polski oraz takie wartości, jak przyjaźń, szacunek dla przyrody, tolerancja dla innych kultur, lojalność i odwaga.
Ze swoimi prezentacjami gościł w wielu ośrodkach polonijnych i polskich szkołach za granicą: Litwa (Wilno), Włochy (Rzym), Holandia (Haga), Irlandia (Cavan, Dublin, Waterford), Australia (Melbourne), Niemcy (Berlin), Łotwa (Ryga, Rezekne), Szwajcaria (Bazylea, Lucerna, Zurych, Berno).
Dorobek – powieści dla dzieci:
- Afryka Kazika, Bis, 2008.
- Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, Pointa, 2009.
- Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa, Pointa, 2011.
- Wróżby dla Kuźmy. Bajka, DM Sorus, 2012.
- Machiną przez Chiny, Poradnia K, 2014.
- Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści, Pogotowie Kazikowe, 2016.
- Wokół świata na wariata, Pogotowie Kazikowe, 2018 (zapowiedź).
Jego książki zostały wydane w formie audiobooków: Dziadka i niedźwiadka czyta Adam Hutyra, Afrykę Kazika – Jacek Kawalec, Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd czyta Grzegorz Damięcki. Paweł Kołodziejski zrealizował komiks pt.Afryka. Wielka podróż Kazika.
Moje tematy są odbiciem moich fascynacji. Pasjonują mnie doświadczenia minionych pokoleń, świat naszych przodków, odszukuję w nich wiele mądrości, siłę. Staram się przekuć to, co odnajduję na takie klucze, które mogą przydać się młodemu pokoleniu czytelników, naszym potomkom. To działa jak most, mam taką nadzieję. Pomiędzy historią i przyszłością – opowiedziałem w wywiadzie dla serwisu know-howhistoria.pl.
W Turku (moim, w pewnej mierze, rodzinnym mieście) dzieci czytały wczoraj fragmenty moich książek. Wybraliśmy, z niemałym trudem, Super Mistrzów Pięknego Czytania! Bardzo dziękuję za piękne chwile!
Relacja ze spotkania TUTAJ.

Przedszkolaki z grupy Wesołe Niedźwiedzie z przedszkola „Bajkowy Świat” w Poznaniu dopisały ciąg dalszy do jednej z przygód niedźwiedzia Wojtka. Gratuluję pomysłu! Brawo, brawo, brawo!
db