ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936. Audiobook.

 

 

ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936. Audiobook.

 

Audiobook zawiera czytany przez Grzegorza Damięckiego zbiór reportaży z rowerowej podróży przez Afrykę, jaką autor odbył w latach 1931-1936. Samotnie, bez pieniędzy, ale za to z niezłomnym charakterem i wielką determinacją, dzięki którym udaje mu się przebyć trasę wzdłuż całej Afryki z północy na południe, a następnie inną drogą – z południa na północ.

Wszystkie informacje dotyczące Kazimierza Nowaka i jego twórczości znajdują się na portalu www.kazimierznowak.pl

To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora…; oby zajęła ona stale miejsce na listach klasyki polskiego reportażu napisał Ryszard Kapuściński w maju 2005 r. w liście do Wydawnictwa Sorus po przeczytaniu pierwszego (liczącego 152 strony) wydania „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, które ukazało się w 2000 r. Zachęceni tą opinią wznowiliśmy książkę w 2006 r. w postaci drugiego wydania w miękkiej oprawie.

Udział Kapuścińskiego w odsłonięciu w Poznaniu w dniu 25 listopada 2006 r. ufundowanej przez podróżnika Macieja Pastwę tablicy poświęconej Autorowi książki – Kazimierzowi Nowakowi i zainteresowanie mediów pozwoliły dotrzeć do rodziny Nowaka i nieznanych wcześniej redaktorowi książki reportaży, publikowanych w polskiej prasie w latach 1931-1937, jak również do materiałów niepublikowanych – tekstów i fotografii z podróży, przechowanych przez rodzinę. Zdołano również uściślić wiele dat i faktów.

Tak powstało trzecie, rozszerzone (liczące 392 strony) wydanie. Zawiera ono pełną, napisaną pięknym, barwnym językiem, opowieść o pionierskiej, pięcioletniej afrykańskiej wędrówce Kazimierza Nowaka, przez ponad 60 lat zupełnie zapomnianego polskiego przedwojennego podróżnika, który głównie rowerem i pieszo oraz na wielbłądzie, konno i czółnem dwukrotnie pokonał samotnie kontynent afrykański (od Trypolisu po Kapsztad i z powrotem – do Algieru)!

Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody znajdzie w niej Czytelnik bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.

Tak oto na podstawie ostatniego, siódmego wydania powstał wreszcie audiobook “Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Jego atrakcyjna oprawa dźwiękowa – muzyka skomponowana przez Stanisława Szydło – pozwala nam jeszcze lepiej poczuć klimat Afryki, wsiąknąć w niego całym sobą i oddać się przyjemności słuchania o przygodach znamienitego polskiego podróżnika. Nadto, dzięki warsztatowi znanego aktora teatralnego i filmowego Grzegorza Damięckiego, który czyta dla nas “Rowerem i pieszo”, możemy siedząc wygodnie w fotelu i słuchając głosu modulowanego z doskonałym wyczuciem, poczuć się jak dzieci siedzące przy kominku i z łaknieniem pochłaniające opowieści dziadka, czy wujka – podróżnika.

Audiobook pozwala nam – jak nigdy do tej pory – przez niemal 18 godzin czuć na własnej skórze niezwykłość opisywanych zdarzeń i przeżyć. Wszystko to okraszone jest przedmową Łukasza Wierzbickiego, autora od wielu lat opisującego i redagującego wspomnienia Kazimierza Nowaka.

więcej: Wydawnictwo SORUS Produkty Audiobook ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936. Audiobook.
db