Nagroda literacka BROKER INTERNATIONAL dla Olgi Tokarczuk za powieść „Bieguni” („Flights”)

– Chciałabym wspomnieć, że jestem pierwszą w historią laureatką z Polski. Jestem z tego bardzo dumna – powiedziała Tokarczuk na gali w Londynie.

Podczas wystąpienia podkreślała uniwersalny wymiar literatury. – Nie wierzę w literatury narodowe. Uważam, że literatura to żywy byt, który po prostu pojawia się w jakimś języku, a potem przechodzi do kolejnego. Można więc powiedzieć, że literatura to kolejny cud – dodała.

Tym samym autorka dołączyła do takich pisarzy jak Alice Munro czy Philip Roth. W tym roku na liście nominowanych byli też: Wegier Laszlo Krasznahorkai i Han Kang z południowej Korei. Oboje zdobywali wyróżnienie w przeszłości. Listę nominacji uzupełniły dzieła Francuzki Virgine Despentes, Hiszpana Anotnio Moliny i Irakijczyka Ahmeda Saadawiego.

Uchwycenie specyfiki naszych czasów

Przewodnicząca jury, Lisa Appignanesi przyznała przed ogłoszeniem wyników, że „Bieguni” idealnie uchwytują specyfikę naszych czasów. – Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie migrantami, którzy gdzieś zmierzają, a coś innego pozostawiają. Ta książka przepełniona jest jednocześnie poczuciem straty, jak i pragnieniem ucieczki – podkreśliła. Dodała, że książka Tokarczuk „genialnie pokazuje teraźniejszość z jej nadziejami i bolączkami”.

Szefowa jury powiedziała, że sędziowie ujęci zostali przez epizodyczną, ulotną formę przybierającą postać niemal mini-esejów, spinanych przez motyw wierzeń tytułowych Biegunów – prawosławnych staroobrzędowców, ludzi wierzących, że by uniknąć zła zagnieżdżonego w świecie pozostawać trzeba w nieustannym ruchu.

MAN Booker International Prize to wyróżnienie przyznawane od 2005 roku. Obecnie przyznaje się je książkom przetłumaczonym na język angielski. Przed 2016 rokiem również utworom napisanym po angielsku, ale przez autorów spoza Zjednoczonego Królestwa. Autor i tłumacz nagrodzonej książki otrzymują 50 tys. funtów do podziału.

10 lat temu powieść „Bieguni” temu została uhonorowana polską Nagrodą Literacką Nike.

źródło: 
więcej: