U Niechciców w Serbinowie…

4 listopada. Godz. 16:00. Od kilku godzin jesteśmy w dworku Marii Dąbrowskiej. Dobiegła końca promocja  tomu poetyckiego Edyty Kulczak. Wsiadamy do autokaru, przemieszczamy się do lokalu „Noce i Dnie” w Russowie.

Podsumowanie dnia, to wspaniała uczta zorganizowana przez Joannę Kij- Sołtysa Russowa, Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich w Russowie w restauracji „Noce i dnie”. Stoły biesiadne suto zastawione różnymi smakołykami, które ufundowali sponsorzy z Russowa i okolic.

Biesiada zaspokajała nie tylko potrzeby ciała, ale i duszy. Dla zgromadzonych gości wystąpił Polski Chór Kameralny z Żytomierza, Maria Duszka zaprezentowała krótki esej poświęcony twórczości Marii Dąbrowskiej, poeci dwujęzyczni czytali poezję Aresa i Nikosa Chadzinikolau. Bardzo ciekawe wystąpienie miała Maria Mistriotti – laureatka tegorocznej Nagrody im. Nikosa Chadzinikolau. W ciepłych słowach, z ogromnym wzruszeniem podziękowała za zaproszenie jej na konferencję oraz  za wieloletnią współpracę  ze środowiskiem literackim Poznania. Wielokrotnie, mając łzy w oczach powtarzała, że ma dwie Ojczyzny: Grecję i Polskę. Kocha Polaków…

Wszystko przeplatane było wspaniałą muzyką fortepianową Aresa Chadzinikolau.

Zaduszki poetyckie tym razem poświęcone pamięci Marii Dąbrowskiej i Nikosa Chadzinikolau – w tak szczególnym miejscu, bo u „Niechciców w Serbinowie” – zapamiętają  nie tylko uczestnicy (55. literatów) Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, ale również  mieszkańcy i goście na spotkaniu, wszak  było to wydarzenie, o którym będzie się długo dyskutować wszędzie tam, skąd byli nasi goście. Mieszkańcy i literaci stali się jedną rodziną pełną radości, życzliwości, wzajemnej sympatii oraz  szacunku dla miejsca spotkania. Nikt nie miał wątpliwości, że Maria Dąbrowska i Nikos Chadzinikolau byli z nami. Bogumił Nichcic zadbał o to.

Dziękuję  Aleksandrze Wyganowskiej –  redaktorce radia Emaus oraz  Małgorzacie Jańczak – dziennikarzowi i reżyserowi  Radia Emaus za aktywną obecność na konferencji.

Organizatorom biesiady poetycko-muzycznej serdecznie dziękujemy za podjęcie tak licznej grupy petów nie tylko w dworku Marii Dąbrowskie, ale również w lokalu Noce i Dnie w Russowie, na specjalnie przygotowanej dla nas biesiady. Pani Sołtys Joannie Kij – dziękujemy za organizację pełnej logistyki spotkania. Nie było to łatwe, zwłaszcza transport  wypożyczonego fortepianu do lokalu Noce i Dnie. Pani Sołtys udowodniła, że jeśli się chce, to można wszystko zrobić. Być skutecznym i konsekwentnym – to jej dewiza.

Specjalne podziękowania dla wszystkich organizatorów i  sponsorów tego, tak bardzo ważnego dla nas  wydarzenia artystycznego.

Bez empatii poetyckiej organizatora Sołeckich Zaduszek Poetyckich –  Joany Kij, sołtysa Russowa oraz współpracujących z nią osób –  tego spotkania by nie było.

 

Danuta Bartosz

 

 

Kilka dni po spotkaniu – Pani Joanna Kij  – sołtys Russowa   napisała na fb:

W sobotę w naszej miejscowości odbyło się wydarzenie kulturalne pt. „Sołeckie Zaduszki Poetyckie”. Dziękuje wszystkim obecnym za udział (- mam nadzieję, iż była to miła odskocznia od codzienności 🙂) Dziękuję wszystkim Paniom, które upiekły ciasta -były pyszne 🙂 

Szczególne podziękowania chciałabym jednak złożyć sponsorom bez których nie udałoby mi się przygotować tej imprezy.

Dziękuję Państwu Różalskim – Zajazd „Noce i Dnie”, Państwu Banasiak – Florbank, Państwu Tułacz – Skup Żywca, Panu Stefanowi Nogaj, Państwu Plota z Russówka, Państwu Janas, Państwu Machanek -Zakład Cukierniczy Ania, Państwu Małek. Dziękuję również firmie Ceko – Sery z Goliszewa, firmie SIMMEL Fabryka Fortepianów, dziękuje GOK Żelazków oraz Urządowi Gminy Żelazków.

https://www.facebook.com/soltys.russow/?hc_ref=ART6W5ZZSQFO9HH8vbjCcT8vlv1nfcRcIfT3JSj-9ZFj1MGE3tmgTk_0OPdAAa-6mg8&pnref=story

 

                                      

db

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*