Wieczór muzyczno – poetycki z okazji 20. ROCZNICY ŚMIERCI M.C. ABRAMOWICZA

Jak zwykle, w listopadowo – jesiennej aurze, 9 listopada o g. 18:00, mieszkańcy gminy Gizałki spotkali się w tomickim Centrum Kultury na Zaduszkach poetyckich,  aby kolejny raz przybliżyć twórczość nieżyjących dwóch poetów: Cezarego Abramowicza i Józefa Swędrowskiego.

Tym razem spotkanie uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Aresa Chadzinikolau – kompozytora, piosenkarza i poety. Ares znając osobiście Cezarego Abramowicza opowiedział o jego współpracy i działalności w Związku Literatów Polskich w czasach, kiedy prezesem oddziału ZLP był jego ojciec Nikos Chadzinikolau.

Spotkanie prowadziła Aleksandra Wyganowska. Zaprezentowała najnowszą krytykę literacką językoznawcy z Krakowa – pani dr Janiny Kwiek-Osiowskiej –  o poezji Józefa Swędrowskiego. Twórczość Abramawicza i Swędrowskiego zatacza coraz szersze kręgi akademickiego zainteresowania.

Pani Jolanta Roszak  – Dyrektor Centrum Kultury jest skarbnicą pomysłów. Tegoroczną innowacją wydarzenia było zaproszenie przez nią mieszkańców Gizałek – na czele z wójtem, panem Robertem Łozą – do czytania na scenie poezji zmarłych poetów. Wiersze nieżyjących kolegów czytały także, tradycyjnie już uczestniczące w spotkaniu, Danuta Bartosz i Urszula Zybura.

robert_loza

Wójt Gminy Gizałki mgr inż. Robert Łoza jest świadomy, że to, co nas łączy to kultura. Nie dziwię się, że w aurze zaduszkowej , w programie listopadowym  w Szkole Podstawowej im. Obrońców Tobruku w Tomicach gościli aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, którzy przedstawili dzieciom poetycki spektakl aktywizujący czytelnictwo pt. „ Na tropie afery, gdzie podziały się litery”.

Jak napisała Tomczak Renata: „Celem dydaktycznym widowiska było zachęcanie do czytania, przypomnienie, że dzięki książkom zdobywamy wiedzę, trenujemy umiejętność czytania, rozbudowujemy słownictwo, kształtujemy wyobraźnię.

W przedstawieniu uczestniczyły przedszkolaki oraz dzieci z klas 1-4 łącznie, 98 osób.

Artyści w zabawny sposób angażowali dzieci do aktywnego udziału w spektaklu, który zakończył się wspólnym ślubowaniem. Dzieci zobowiązały się, że będą odwiedzały bibliotekę i czytały książki”.

Duch literacki Abramowicza i Swędrowskiego wydobywa się z ziemi Gizałek. Jest jej oddechem.

Danuta Bartosz

więcej:
db