prof. Lech Wojciech Szajdak: Grupa Poetycka „Wołyń” – geneza, przedstawiciele, wiersze.

Zaproszenie do Biblioteki Raczyńskich na 19 stycznia, godzina 18.00

Uprzejmie proszę o przyjęcie zaproszenia do Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu na 19 stycznia, godz. 18.00 (pl. Wolności 19, sala 5).

Podczas spotkania odbędzie się promocja najnowszej książki prof. Lecha Wojciecha Szajdaka pt. „Grupa Poetycka „Wołyń” – geneza, przedstawiciele, wiersze””.

Powyższa książka była elementem przyznania w 2023 roku prof. Lechowi Wojciechowi Szajdakowi Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Józefa Łobodowskiego.

Autor książki jest synem Stefana Szajdaka poety autentysty, współpracownika Stanisława Czernika i czasopisma „Okolica Poetów” wychodzącego w Ostrzeszowie w okresie międzywojennym.

W latach 30-tych XX wieku Stefan Szajdak był współzałożycielem Grupy Poetyckiej „Wołyń”. Grupa powstała w Równem na Wołyniu z inicjatywy Czesława Janczarskiego przy współudziale oprócz Stefana Szajdaka, Władysława Iwaniuka i Zygmunta Jana Rumla. W późniejszym okresie z Grupą współpracowali bądź utrzymywali kontakty następujący poeci: Zuzanna Ginczanka, Józef Łobodowski, Jan Śpiewak, Władysław Milczarek, Bazyli Podmajstowicz, Stefan Bardczak i Zofia Wierzbicka.

Grupa poetycka, która znalazła się w cieniu „Skamandra” i „Żagarów”, a którą warto poznać bliżej

 

„Wołyń kojarzony jest z wielkim nieszczęściem, jakie miało tam miejsce w 1943 r. i w okresie późniejszym. Jednakże twórczość członków Grupy Poetyckiej »Wołyń« odnosi się do potrzeby dialogu, współpracy i porozumienia między narodem polskim i ukraińskim” — mówi prof. dr hab. Lech Wojciech Szajdak, autor książki pt. „Grupa Poetycka »Wołyń« — geneza, przedstawiciele, wiersze”.

oraz: Biblioteka Raczyńskich