Ares Chadzinikolau laureatem Konkursu literackiego „Tak widzę świat, tak go czuję – rok później”.

Opowiadanie „W lustrze” zwyciężyło w konkursie wojewody i Radia Kielce [ZDJĘCIA]
Data publikacji: 31.05.2021 16:05
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

31.05.2021. Kielce. Wręczenie nagród w konkursie literackim „Tak widzę świat, tak go czuję – rok później”. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski, prof. Małgorzata Krzysztofik – Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Ares Chadzinikolau – pierwsze miejsce, Grzegorz Rak – wyróżnienie

Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Opowiadanie zatytułowane „W lustrze” wygrało w drugiej edycji konkursu literackiego pod hasłem „Tak widzę świat, tak go czuję – rok później”. Gala wręczenia nagród w wydarzeniu organizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza i Polskie Radio Kielce odbyła się w poniedziałek, w urzędzie wojewódzkim w Kielcach.

Autorem zwycięskiego opowiadania jest Ares Chadzinikolau, poeta, pianista, kompozytor, tłumacz, prezes Związku Literatów Polskich Okręgu Wielkopolskiego. Laureat wielu nagród w dziedzinie literatury i muzyki.

Uczestnicy gali mogli wysłuchać jego opowiadania w interpretacji Wojciecha Niemczyka, aktora Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Słysząc ją, sam autor nie krył wzruszenia.

– Piękna interpretacja i jeszcze ten podkład jazzowy. Tacy jesteśmy, nawet jeśli czasami mamy „poker face” – twarz pokerzysty, to tak naprawdę jesteśmy bardzo wrażliwym stworem – powiedział.

Przyznał, że także dla niego pandemia była trudnym czasem.

– Myślę, że każdy indywidualnie przeżywa to, co się wydarzyło przez ten nasz ostatni trudny czas, ale miło będzie się podzielić doświadczeniem, samymi przemyśleniami także tutaj, w kuluarach – wyjaśnił.

W domu z Szymborską i Miłoszem

W swoim opowiadaniu Ares Chadzinikolau przywołuje nazwiska znanych literatów. Wiele piszących sław miał okazję poznać osobiście. Jego ojciec, poeta pochodzenia greckiego, Nikos Chadzinikolau, sprawił, że w domu pojawiło się wiele sław.

– Z polskich byli to Szymborska, Miłosz, Herbert, później także grecki twórca Mikis Theodorakis, kiedy w Poznaniu była wystawiana jego opera „Elektra” – wymieniał.

Poruszanie się w obrębie różnych dziedzin sztuki, znalazło wyraz w opowiadaniu nadesłanym na konkurs. Jurorka, profesor Małgorzata Krzysztofik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, podkreśliła, że ta praca ujęła ją bardzo wysokim poziomem literackim, ale nie tylko.

– Przed wszystkim bogactwem nawiązań literackich, symboliką i możliwością wielu różnych interpretacji. Kiedy utwór otwiera się na wiele różnych kontekstów interpretacyjnych, jest o wiele bardziej ciekawy – wyjaśniła.

Stanisław Nyczaj, prezes Okręgu Kieleckiego Związku Literatów Polskich powiedział, że zwycięska praca wyróżniała się artyzmem i umiejętnością pokazania różnych sytuacji, w jakich człowiek znajduje się w rzeczywistości, ale także w swoich przemyśleniach.

– Oprócz wysokiego poziomu literackiego, jest paraboliczna. Jest w niej wiele odniesień. Nawet tak zwyczajny przedmiot, jak lustro, gra swoją rolę. Do tego język, styl i wyraz ogólny, który przemawia do czytelnika – powiedział.

Literatura to nasze bogactwo, dopełnienie

Zwycięzca otrzymał nagrodę główną w postaci Złotego Pióra Wojewody Świętokrzyskiego oraz czeku na 5 tys. zł od Radia Kielce.

Na drugą edycję konkursu literackiego pod hasłem: „Tak widzę świat, tak go czuję – rok później” wpłynęło prawie sto prac. Jurorzy podkreślali, że poziom tegorocznych opowiadań był wyższy, niż przed rokiem.

Wojewoda Zbigniew Koniusz cieszył się, że znów udało się wiele osób nakłonić do pisania.

– To był pomysł na pewne „wypisanie się” i przekazanie emocji, związanych z pandemią. Ale to, co dzisiaj ważne, to fakt, że wszystko wskazuje, że za rok odbędzie się kolejna edycja konkursu. A wszystko po to, żebyśmy byli pełniejsi, bo już wiele osób dziś mówiło: literatura to nasze bogactwo, nasze dopełnienie. Bez literatury byłoby tak smutno, nijak – stwierdził.

Opowiadanie do przeczytania i usłyszenia

Janusz Knap, prezes Radia Kielce, zwrócił się do laureatów. Podkreślił, że ich prace dowodzą, iż język literatury wciąż jest żywy i bogaty.

– Mam wielką nadzieję, i wierzę w to, że póki ten język w waszym wykonaniu żyje, to żyć będzie też Polska, żyć będzie nasza Ojczyzna. Życzę wam, żebyście znaleźli swoich czytelników, żeby wasza literatura była inspiracją dla nich i zmuszała do dalszych poszukiwań, do czytania, do opowiadania również o tym, co przeczytali, do narracji złożonej z pięknego, polskiego języka. Nasz język jest trudny, ale naprawdę piękny – podkreślił.

Opowiadania zauważone przez jury zostaną zamieszczone w Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim. Opowiadania nagrodzone i wyróżnione w obu edycjach konkursu znajdą się także w specjalnej publikacji, której wydanie zapowiedział wojewoda świętokrzyski.

Zwycięskie opowiadanie będzie można przeczytać 11 czerwca po godzinie 20, w Strefie Weekendowej Radia Kielce na naszej stronie internetowej. Natomiast w niedzielę, 13 czerwca, o godzinie 17.40 wyemitujemy je na naszej antenie, w aktorskiej interpretacji Wojciecha Niemczyka.

Lista nagrodzonych w drugiej edycji konkursu literackiego pod hasłem: „Tak widzę świat, tak go czuję rok później”

Laureaci:

I miejsce – Ares Chadzinikolau, „W lustrze”;
II miejsce – Jarosław Gwóźdź „pod górę”;
III miejsce – Iryna Ostrovska „Nagość”;

Wyróżnienia regulaminowe:

Alicja Imiołek „Zesłanie”;
Anna Błachucka „A cóż to jest ten świat?”

Wyróżnienia dodatkowe:

Teresa Kasprzak „Apokalipsa”;
Grzegorz Rak „Bolero”;
Magdalena Anna Del „Echo minionych dni”;
Mateusz Michałek „Babcia”;
Lidia Jędrocha-Kubicka „Imieniny w trybie awaryjnym”;
Zbigniew Brzeziński „Strzępy rozmów na Skwerze Szarych Szeregów”;
Anna Zielińska-Brudek „Kiedy świat stracił oddech”;
Barbara Wrońska „Raj”;
Karina Gamoń „Z uśmiechem, którego nie widać”.

Wyróżnienia dla młodych adeptów pióra:

Oliwia Nalepa „Dzieło życia”;
Kornelia Leżoń „Marianna”.

Jury skierowało słowa uznania pod adresem Doroty Czuby, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Ratajach Słupskich, która wspiera literackie próby swoich uczniów, co znalazło wyraz w konkursie.

Tagi do tego wpisu
Tagi do tego wpisu
db