W Cichowie „Droga przemyśleń” Pawła Buksalewicza

Cichowo wzbogaciło się o nową, oryginalną atrakcję turystyczną. Na takie miano z całą pewnością zasługuje „Droga przemyśleń’’. Autorem poetycko-refleksyjnej koncepcji jest Paweł Buksalewicz, poeta Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, mieszkaniec sołectwa oraz były radny rady powiatu kościańskiego i burmistrz Krzywinia.

Gmina Krzywiń. W Cichowie powstała "droga przemyśleń" Gmina Krzywiń. W Cichowie powstała "droga przemyśleń"

O „Drodze Przemyśleń” w Cichowie

Tuż za naszym domem w Cichowie biegnie urokliwa droga wśród pól, łąk, gęsto porośnięta krzewami i wyniosłymi starymi jesionami, na pewnym odcinku pokryta jest historycznym brukiem, w najniższym miejscu znajduje się duży staw, tzw. „torfianka” – miejsce ulubione przez dzikie gęsi, łabędzie, bobry… To trasa naszych spacerów i inspiracji.

W czasach, w których coraz mniej się czyta, a poeci sami wydają w małych nakładach  i rozdają tomiki, trzeba poszukiwać innych dróg przekazu swojej twórczości. Jakiś czas temu wymyśliłem, żeby część moich aforyzmów przepisać na deski i porozwieszać na starych jesionach wzdłuż wyżej opisanej drogi. Projekt nazwałem „Drogą Przemyśleń”. Inaczej się czyta aforyzmy, fraszki w fotelu, łóżku… a inaczej odbiera się formy krótkie w otoczeniu przyrody. Projekt zaczął się rozrastać, aforystyczną trasę trzeba było nieco uporządkować, wyposażyć w ławeczki i kosze na śmieci. Drogę otwiera symboliczna brama z informacją o niej, o sponsorach. W połowie został zorganizowany punkt widokowy na „torfiankę”. Projekt realizowany jest z dużym wsparciem druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielewie (do której należymy razem z żoną), zaprzyjaźnionych firm i sąsiadów. Większość aforyzmów przeniosła na deski moja żona Alicja Buksalewicz. Prace zbliżają się powoli do końca. Myślę, że uroczystego otwarcia dokonamy w lipcu. Pomimo braku oficjalnej promocji Drogę przemierza już dużo osób i staje się ona kolejną atrakcją turystyczną Cichowa – literackiej wioski tematycznej.

Paweł Buksalewicz

Galeria obrazów Alicji Buksalewicz

Alicja Maria Buksalewicz – ur. 1960 r., ukończyła pedagogikę kulturalno-oświatową na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w kilku domach kultury, m in. w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, Mrągowskim Domu Kultury, Hajnowskim Domu Kultury. Animator kultury, instruktor teatralny, autorka scenariuszy teatralnych. Propagatorka kultury ludowej Podlasia. Od 2007 r. mieszka w Cichowie, gm. Krzywiń organizuje plenery artystyczne, happeningi „Artyści dla Cichowa – Cichowo dla artystów”, prowadzi zajęcia artystyczne z dziećmi. Uprawia akwarelę i malarstwo olejne. 

db