„Za dużo jak na jedno życie” Małgorzaty Jańczak w Radiu Poznań

Małgorzata Jańczak spisała opowieści bohaterów swoich reportaży radiowych. Powstały niezwykłe opowiadania o ludziach, w których życiorysach odbija się okrutny XX wiek. Takim człowiekiem jest Alfreda Makowska – Noncia.
Noncia - wikipedia.pl
Fot. wikipedia.pl

Przez ostatnie lata Małgorzata Jańczak pracowała dla Radia „Emaus”. Po zmianach w rozgłośni wróciła do Radia Poznań. Reżyserka słuchowisk i reportażystka, autorka audycji literackich, sięgnęła do swoich archiwalnych nagrań. Książka „Za dużo jak na jedno życie” nie jest transkrypcją, ani kopią reportaży. Moim zdaniem to jedno wielkie opowiadanie. Najbardziej uwiodła mnie historia Alfredy Markowskiej – Babci Nonci – Romki, która w czasie okupacji ratowała żydowskie, romskie i polskie dzieci. W 2006 roku Lech Kaczyński odznaczył Noncie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent powiedział wówczas: „Jeżeli dziś istnieje naród żydowski, jeśli istnieje naród romski, to tylko dzięki takim ludziom, jak Pani”.

„Za dużo jak na jedno życie” od dziś (poniedziałku) do piątku po godzinie 14.00. Książkę czyta aktorka Teatru Nowego w Poznaniu Edyta Łukaszewska.

Reportaże Małgorzaty Jańczak wydane przez Fundację Literacką Jak podanie ręki p.t. Za dużo jak na jedno życie  otrzymały w Radiu Poznań status „Tytułu Tygodnia”. Od 20 stycznia czytane były w radiu codziennie, o godz. 14:15 przez aktorkę Teatru Nowego Edytę Łukaszewską.

słuchaj:

Noncia

Tytuł tygodnia – Za dużo jak na jedno życie, prezentowany przez Piotra Świątkowskiego.

więcej: