Łukasz Wierzbicki: Rybnik, Barczygłów, Słupsk… bywam wszędobylski…

„W Pana książce jest błąd!”

– Proszę Pana, w Pana książce jest błąd! – woła Julia podczas spotkania w szkole na warszawskim Powiślu.
– To bardzo możliwe – odpowiadam. – A jaki?
– Jest napisane, że Kazik uciekł przed hipopotamami na drzewo w samych majtkach. A na obrazku jest narysowany w ubraniu…

Szacunek dla Julii! Błąd jak byk!

 

 

 

„Pełna ciepła Afryka Kazika” – (recenzja)

 

 

 

Niezwykłe ciepło opowieści ma swoje źródło nie tylko w miejscu akcji, a przede wszystkim w postaci bohatera i jego osobowości. Na każdym kroku, zarówno w spotkaniach podróżnika ze światem przyrody, jak i ludzi, zaskakuje nas jego ufność, bezinteresowność, wiara w dobro stworzenia: zwierzęcia czy człowieka – z recenzji na Trasa dla bobasa.

 

„Czyta się z ogromną przyjemnością…” (recenzja)

 

 

 

„Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego to książka pełna nieprawdopodobnych historii, z którymi moje dzieci zapoznały się słuchając je w formie audiobook’a. Opowieści te tak bardzo im się spodobały, że wiedziałam, że prędzej czy później będziemy musieli mieć i formę papierową. (…) Książka napisana jest lekkim piórem i czyta się ją z ogromną przyjemnością, a dodatkowym atutem są ładne ilustracje, świetnie obrazujące przedstawione historie – z recenzji na blogu Wielopokoleniowo.pl

 

„Jesteśmy tym, co wypełnia nasze serce” (recenzja)

 

 

 

 

O czym ta książka? O obcych kulturach, niezwykłych rejonach świata, o dzikiej przyrodzie, szalenie niebezpiecznych i fascynujących zarazem perypetiach głównego bohatera. O jego niezłomności, harcie ducha, o sile i pokorze. Książka znakomita już dla 5 letnich wielbicieli przyrody i przygody. Znakomity język lektury, prosty, jasny a zarazem wciągający i zachęcający tak dzieci jak i dorosłych do słuchania. Bardzo dynamiczna i wartka akcja, zwarta fabuła – z recenzji audiobooka Afryka Kazika na blogu Kusiątka.

Posted on Maj 23rd 2019 in Aktualności

AFRYKA KAZIKA w recenzji

na portalu MIASTO DZIECI:

Afryka Kazika” to fenomen na polskim rynku. Prawdziwa powieść drogi – napisana zrozumiałym dla kilkulatka językiem, świetnie nadająca się dla dziecka, które zaczyna samodzielnie czytać. Jeśli szukamy książki, którą nasze dziecko będzie podczytywać pod kołdrą bo MUSI dowiedzieć się co było dalej – właśnie ją znaleźliśmy.

„Afryka Kazika” to książka o miłości do ludzi i zwierząt, o dobroci i życzliwości, które zasiane hojną ręką powrócą w trudnych chwilach. Kazimierz Nowak to w tej książce przede wszystkim człowiek wiecznie zaciekawiony, przyglądający się z wielką uwagę przyrodzie, światu, ludziom.

 

 

 

 

 

 

 

Łukaszowi Wierzbickiemu udało się stworzyć postać niezwykle ujmującą, mierzącą się z trudnościami z uśmiechem. Dla naszych dzieci, które coraz trudniej uchronić przed zalewem animowanych filmideł w których wiecznie obrażone czy szukające zwady stworzenia poświęcają multum energii na wzajemne złośliwości – ta Książka będzie niezwykle odświeżająca. Gdy czytałyśmy o hipopotamach, które wprosiły się do Kazikowego namiotu moje dziecko z niepokojem spytało – czy on na pewno ich nie zastrzeli? A potem długo rysowało Kazika spoglądającego z drzewa na rozbawione, tłuste zwierzaki. Nie, w tej książce problemów nie rozwiązuje się agresją. Gepard okazuje się wdzięcznym za pomoc „większym kociskiem”, ludożerca – myśliwym przerażonym opowieściami o białych ludziach, a najcenniejszą pamiątką przywiezioną przez Kazika z podróży – nie złoto i biżuteria tylko zdjęcia i wspomnienia.

Poradzę sobie. I z ludożercami, i z lwem można się przecież zaprzyjaźnić” – żartuje Kazimierz Nowak na peronie poznańskiego dworca. I rzeczywiście – potrafi zaprzyjaźnić się z każdym – od króla Rwandy aż do towarzyszącego mu w przeprawie przez Saharę dromadera. Książka Łukasza Wierzbickiego pomoże nam przekonać dzieci, ze życzliwość to jedyny „oręż” jaki zawsze warto mieć przy sobie. I z niej właśnie płynie niezwykła pewność siebie Kazimierza Nowaka, która pozwala mu znaleźć rozwiązanie każdego problemu – przetrwać burzą na pustyni, konfrontacje z lwem – czy wymyślić sposób na obejście przepisów obowiązujących podróżnych…

Warto zanurzyć się w niezwykły świat „Afryki Kazika” i poznać przygody właściciela „najmniejszej karawany na świecie”!

Małgorzata Klejn

AFRYKA KAZIKA w reportażu Magdaleny Raczkowskiej w TVN24 (19 września 2008):

AFRYKA KAZIKA w Zagadkowej niedzieli w radiowej Trójce (20 września 2009):

AFRYKA KAZIKA w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem w Klubie Trójki (7 kwietnia 2008):

AFRYKA KAZIKA w miesięczniku Mamo to ja (październik 2008):

AFRYKA KAZIKA w rankingu „Trójka na piątkę” we Wprost (23 marca 2008):

AFRYKA KAZIKA w „Odlotowych Agentkach” (listopad 2008):

AFRYKA KAZIKA w Gazecie Wyborczej (19 lutego 2008):

afryka_GW

AFRYKA KAZIKA w komiksie Pawła Kołodziejskiego:

Afryka Kazika - komiks Pawła Kołodziejskiego

AFRYKA KAZIKA w grze planszowej wg projektu Pawła Kołodziejskiego:

Kazik w grze planszowej

◊◊◊

WARSZTATY DLA DZIECI

Podczas spotkań dzieci poznają historię podróży Kazika przez Afrykę (opowieść i pokaz slajdów), dowiadują się, jak wygląda Afryka (kolorowanka), uczą się rozpoznawać zwierzęta afrykańskie i poznają ich zwyczaje (zabawa z kredkami), zastanawiają się, po co podróżować (dyskusja).

◊◊◊

DODATEK SPECJALNY

Zapraszam do obejrzenia trzech szkiców ilustracji, które nie zmieściły się w książce.
Rysował Marcin Leśniak.


‚ROZMOWA KAZIKA Z KAPITANEM’

– Dzień dobry! Cóż to za jednostka pływająca?! – krzyknął kapitan na mój widok. – Takiej łodzi nie widziały jeszcze rzeki afrykańskie!
– Witam! To „Poznań”, statek pod polską banderą. Niewielki, owszem, ale dzielnie sobie radzi na tych niebezpiecznych wodach – zawołałem w odpowiedzi.


‚WIZYTA SKOCZKA PUSTYNNEGO W NAMIOCIE’

Uniosłem głowę i ujrzałem małego skoczka pustynnego, który usiłował umościć sobie w kocu ciepłe legowisko. Po chwili sympatyczny gryzoń zwinął się w kłębek na moim brzuchu i zasnął, mrucząc cichutko. Niełatwo w tak wietrzną noc znaleźć na pustyni bezpieczne schronienie, pozwoliłem więc zwierzaczkowi spędzić noc razem ze mną, tym bardziej że i mnie było cieplej z tym puszystym kłębuszkiem u boku.


‚ŚCIEŻKA PRZEZ DŻUNGLĘ’

Wędrując przez dżunglę niełatwo jest odnaleźć właściwą ścieżkę, dlatego zazdroszczę czasem słoniom i małpom, którym ścieżki nie są do niczego potrzebne. Słonie są wystarczające silne, by przebić się przez gąszcz splątanych roślin. Małpy również nie potrzebują ścieżek, skaczą z drzewa na drzewo.

A tu widać w jaki sposób Marcin Leśniak oraz Marcin Ćwikła tworzyli ilustracje do książki:

Powstaje ilustracja...

◊◊◊

KAZIKOWA GALERIA
(Czytelnicy AFRYKI KAZIKA prezentują)

 

...tędy dostaniecie się do Kazikowej Galerii
Minął rok, odkąd ukazała się Afryka Kazika. Z tej okazji udostępniam Szanownej Publiczności galerię prac, które otrzymałem od młodych Czytelników książki. Zapraszam!

Łukasz Wierzbicki, wiosną 2009 roku

← malowała Agata Łogonowicz
(ASP w Poznaniu)

Wyklejanka Rocha i Ewarysta z Wrześni

Uwaga na krokodyla! (od Emilki lat 8 z Berlina)

Spotkanie z rannym gepardem (kl. 2B w szkole w Szczodrzykowie)

Kazik ratuje pieska przed pytonem (kl. 2B w szkole w Szczodrzykowie)

Kazik podróżuje z Kowbojem i Rysiem (kl. 1A w szkole w Szczodrzykowie)

Kazik i koniki (kl. 1B ze szkoły w Szczodrzykowie)

Kazik wędkuje na rzece Kongo (również ze szkoły w Szczodrzykowie)

Kazik na Wyspie Hipopotamów (rysunek Patryka z przedszkola Piraciki)

Kazik w krainie wulkanów (Agata z kl. 3C z SP1 z Kórnika)

Murzynek Remo i pyton (kl. O ze SP nr 15 z Poznania)

Wodopój (kl. 0 ze SP nr 15 w Poznaniu)

Ze skoczkiem pustynnym na Saharze (kl. 0 ze SP nr 15 w Poznaniu)

◊◊◊

Oczywiście w niniejszej galerii nie znalazły się wszystkie wspaniałe prace, które otrzymałem od miłych Czytelników Afryki Kazika. Niektóre z nich były tak piękne, że powędrowały w świat do innych dzieci jako zachęta do czytania książek lub jako upominki dla moich przyjaciół i znajomych.

Za wszystkie rysunki, malunki i wycinanki gorąco dziękuję!

Łukasz Wierzbicki

więcej:

Afryka Kazika

db