Zaproszenie na film Dennisa Gansela „Die Welle”

Szanowni Państwo,
Akademia Filmowa przy Instytucie Filologii Germańskiej UAM

oraz Biblioteka Filologiczna Novum

zapraszają na film Dennisa Gansela ,,Die Welle’’.

Pokaz filmu w wersji Niemieckiej wraz z dyskusją w języku Polskim,

odbędzie się 13 grudnia 2018’r. o godzinie 17:00

w Bibliotece Filologicznej Novum przy al. Niepodległości 4.

Słowo wstępne wygłosi Pan prof. UAM Andrzej Denka.

Dyskusję prowadzą wspólnie,

Pan prof. zw. dr hab. Roman Dziergwa, oraz Pan prof. UAM dr hab. Andrzej Denka.

Serdecznie zapraszam
Biblioteka Filologiczna Novum

Łukasz Banaszak

Die Welle (Fala) 2008

kino europejskie18 · recenzje filmowe146 · Fala2 · Niemcy74

2009-02-11
Remake filmu z 1981 roku. Pokazujący współczesną niemiecką młodzież. Ich stosunek do III Rzeszy. Jak również delikatne uprzedzenia do ludzi wywodzących się z byłego NRD. Te i inne zwady przestają być istotne, gdy mają zrealizować tygodniowy szkolny projekt.

Większość zapisuje się na „tydzień o totalitaryzmie”. Prowadzi go młody, wyrazisty nauczyciel. Aby urozmaicić uczniom zajęcia, chce zobrazować im odległe dla nich czasy. Zaczyna traktować ich jak podwładnych, a sam mianuje się ich przywódcą. Tworzą fikcyjną organizację i zdobywają nowych członków. Szybko dochodzi do nieprzewidzianych skutków, aż w końcu trudno zatrzymać tytułową Falę.

Akcja filmu Dennisa Gansela rozgrywa się począwszy od poniedziałku, a w piątek ma swój przykry finał. Z każdym dniem widać coraz większe poświęcenie w młodych ludziach. Zaczynają ubierać się jednakowo. Pozdrawiają się tym samym gestem. Rozwieszają pełno plakietek z symbolem swojej organizacji. Projekt, który miał pokazać jak działa system totalitarny samoistnie zaczął przeradzać się w organizację o podobnym charakterze. Uczniowie, którzy kilka dni wcześniej zastrzegali, że w dzisiejszych czasach nie może powstać taki twór stają się jego współautorami.

więcej:die welle (fala)

db