Audycja radiowa Małgorzaty Jańczak: „Międzynarodowa Konferencja Poetycka – panele dyskusyjne cz.I

Inauguracyjne spotkanie Międzynarodowej Konferenncji Poetyckiej w Poznaniu odbyło się  w Sali Malinowej Pałacu Działyńskich, na Starym Rynku w Poznaniu. Obecność młodzieżowego Polskiego Chóru Kameralnego z Żytomierza na Ukrainie im. Juliusza Zarębskiego, pod batutą prof. Jana Krasowskiego, miała symboliczną wymowę. Przed wojną miejscowości: Równo, Żytomierz, Łuck, Klewań  itd. leżały na polskim terenie – w obwodzie/ województwie wołyńskim, ze stolicą Równo…

Granice można przestawiać, ale kultura i sztuka jest ponad brzegami ziemi, jest w nas. Wyobraźnia twórcy kreując obraz, słowo, dźwięk – nie ogranicza się przestrzenią. Talent ma wymiar nieskończoności.

Tytułem pokonferencyjnej publikacji książkowej jest ponadczasowa idea Brata Alberta – odwołująca się do chrześcijańskich wartości takich jak dobroczynność, szlachetność, dzielenie się z innymi nie tylko dobrami materialnymi, ale również duchowymi, wyrażona w słowach jego przesłania – „Być dobrym jak chleb”.

Myśl ta stała się także tematem wiodącym Dni kultury Brata Alberta – Patrona 2017 roku podczas trwającej od 2 do 5 listopada 2017r. Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, zorganizowanej przez Fundację Literacką „Jak podanie ręki” i Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich.

Swoim zasięgiem objęła ona cztery ważne dla kultury miejscowości Wielkopolski: Poznań, Słupcę, Kalisz i Russowo, w którym to znajduje się dworek Marii Dąbrowskiej.

W roku 2017 otrzymaliśmy od –  Samorządu Wielkopolskiego i prezydentów miast: Poznania i Kalisza wsparcie finansowe na kilka zadań. Dlatego też przesłanie św. Brata Alberta „Być dobrym jak chleb” można było kreować we wszystkich działach tematycznych, co pozwoliło na szersze przybliżenie jego twórczości i artystowskiej postaci – pełnej pokory, artyzmu i ogromnej wrażliwości na potrzebę człowieka obok.

Decyzją Senatu RP Adam Chmielowski – św. Brat Albert ustanowiony został Patronem Roku 2017.

Czas trwania Konferencji zbiegł się z następującymi ważnymi wydarzeniami:

  • 15-leciem Aforystykonu,
  • V edycją Zaduszek Poetyckich,
  • wydaniem po raz pierwszy przekładu na jęz. ukraiński utworu dla dzieci „Porwanie Baltazara Gąbki” Stanisława Pagaczewskiego z oryginalnymi ilustracjami Alfreda Ledwiga
  • oraz ze 100 -leciem śmierci Św. Brata Alberta,

– co znacząco wpłynęło na pogłębienie jej wartości poznawczych, i duchowych.

     

db