Zaproszenie na mszę św. oraz projekcję „Wilno Iłłakowiczówny” na podstawie starej ikonografii

Przypada właśnie 35. rocznica odejścia od nas Kazimiery Iłłakowiczówny. Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Wielkopolski Oddział ZLP zapraszają w najbliższy wtorek, 16 stycznia, g. 18:30, na mszę. Zaraz po niej, w kawiarni Pod Aniołem, zaprezentowane będzie Wilno Iłłakowiczówny na podstawie starej ikonografii. 

Organizator: Krzysztof Styszyński

 

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej – Oddział w Poznaniu

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW WILNA I ZIEMI WILEŃSKIEJ – ODDZIAŁ W POZNANIU

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej – Oddział w Poznaniu rozpoczęło swoją działalność w 1989 r. Skupia ono osoby urodzone na Litwie i Białorusi i ich potomków, ale jest otwarte na akces wszystkich Wielkopolan, którym bliskie są cele Towarzystwa.

Towarzystwo zajmuje się utrwalaniem i rozwijaniem wiedzy o przeszłości i współczesności Wilna i Ziemi Wileńskiej, podtrzymywaniem tradycji narodowej, pielęgnowaniem polskości oraz rozwojem świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, podtrzymywaniem więzi między miłośnikami tego regionu, niesieniem wszechstronnej pomocy polskim mieszkańcom Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz wspieraniem ich dążeń do życia w godności i poszanowaniu obowiązujących w tym zakresie norm prawa międzynarodowego, a także współpracą z instytucjami i stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznym, realizującymi podobne cele.

Do najbardziej znanych należy Kaziuk Wileński w Poznaniu, podczas którego odtwarzany jest na poznańskim Starym Rynku jarmark odpustowy z Wilna, tradycyjnie obchodzony w dzień świętego Kazimierza, 4 marca. Kaziuk to impreza o czterystuletniej historii, która została życzliwie zaakceptowana przez Poznaniaków, jako udane połączenie dobrych tradycji. Rozpoczyna się mszą, po której występuje Orszak Jagielloński w formie inscenizacji kostiumowej, upamiętniającej dynastię Jagiellonów. Podczas trwania imprezy, zorganizowany jest kiermasz okolicznościowy kulinariów oraz występy artystów prezentujących muzykę, humor i tradycje Wileńszczyzny. Kaziuki organizowane są także w innych miastach, ale poznańskie obchody mają największy wymiar i splendor.

Towarzystwo przeprowadza także coroczną kwestę na ratowanie nagrobków na wileńskim cmentarzu Rossa. Publiczna zbiórka pieniędzy jest prowadzona przede wszystkim w uroczystość Wszystkich Świętych przed poznańskimi cmentarzami, przez kwestujących członków Towarzystwa oraz znane osoby publiczne. Dzięki tej podejmowanej od wielu lat akcji, udało się wyremontować lub zabezpieczyć przed ruiną szereg historycznych mauzoleów, grobowców oraz nagrobków na Rossie.

Ponadto Towarzystwo organizuje od ponad dwudziestu lat zbiórkę darów dla Polaków na Litwie. Przed Świętami Bożego Narodzenia zbierana jest wśród Wielkopolan żywność o długotrwałej przydatności, słodycze, odzież, przybory szkolne, książki. Dary te przewożone są osobiście przez członków Towarzystwa na Litwę w celu rozdzielenia wśród dzieci z polskich szkół i ich rodzin w Wilnie, Duksztach Pijarskich, Rzeszy oraz Kolonii Wileńskiej.

Od 2002 r. Towarzystwo wręcza nagrodę Żurawiny za szczególne zasługi dla naszych Rodaków na Kresach. Laureatami tego wyróżnienia, przyznawanego także pośmiertnie, byli dotąd m.in.: Tadeusz Konwicki, Stefan Stuligrosz, Bernard Ładysz, Andrzej Stelmachowski, Maciej Frankiewicz.

Bliższemu poznaniu dawnych ziem Rzeczypospolitej służą organizowane przez Towarzystwo wyprawy w historyczne regiony – na Wileńszczyznę, Laudę, Inflanty, Polesie, Podole, Wołyń, Huculszczyznę, Bukowinę. W trakcie tych wycieczek zawiązały się serdeczne więzi z tamtejszymi Polakami, a krajobrazy utrwalone na zdjęciach prezentowane były na wystawach z cyklu „Kresy w fotografii Wielkopolan”, przywołujących zarówno wizje lat minionych, jak i współczesny obraz tamtych miejsc.

Szczególne miejsce w działalności Towarzystwa zajmuje dbałość o zachowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, ważnych dla polskiej historii. Z okazji rocznic patriotycznych, członkowie Towarzystwa spotykają się przed tablicami, powstałymi z ich inspiracji i współfinansowaniu, aby oddać cześć żołnierzom Armii Krajowej, Ofiarom Katynia, Ponar, poległym w operacji „Ostra Brama” oraz przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

                                                                                *

Ryszard Liminowicz –  prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu

otrzymał medal Ad Perpetuam Rei Memoriam (Na wieczną rzeczy pamiątkę)

przyznawany przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Wyróżnienie nadawane jest osobom, które swoją działalnością zawodową, społeczną i naukową wniosły znaczący wkład w rozwój państwa i Wielkopolski. Prezes naszego Towarzystwa doceniony został przede wszystkim jako niestrudzony popularyzator kultury i tradycji Wileńszczyzny.

Wyróżnienie Ad Perpetuam Rei Memoriam tego samego dnia otrzymał również prof. Stanisław Mikołajczak – filolog i językoznawca. Obecnie stojący na czele Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

Medale  wręczył Zbigniew Hoffmann – Wojewoda Wielkopolski podczas Noworocznego Spotkania  z samorządowcami. Spotkanie odbyło się w Auli Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego 24 lutego 2017 roku. Uczestniczyli między innymi wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast.

Zdjęcia z Uroczystości: Waldemar Wylegalski:

 

Ad Perpetuam Rei Memoriam Ad Perpetuam Rei Memoriam Ad Perpetuam Rei Memoriam
Ad Perpetuam Rei Memoriam Ad Perpetuam Rei Memoriam
Ad Perpetuam Rei Memoriam Ad Perpetuam Rei Memoriam Ad Perpetuam Rei Memoriam
Ad Perpetuam Rei Memoriam Ad Perpetuam Rei Memoriam Ad Perpetuam Rei Memoriam

db