Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim na Łazarzu

Autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik, redaktor i biografista Łukasz Wierzbicki 13 marca był gościem nowego cyklu „Spotkania z podróżnikami na Łazarzu”. A przybliży postać poznańskiego odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego, o którym napisał książkę „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”.
„Spotkania z podróżnikami na Łazarzu” to nowy cykl, który na stałe zagości w murach Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu. Pierwszym gościem będzie redaktor i biografista Łukasz Wierzbicki, który znany jest z powieści przygodowej „Afryka Kazika” o przygodach Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci. Jest również autorem książek: „Dziadek i niedźwiadek” o losach niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa, „Wokół świata na wariata” czy „Ocean to pikuś”.
Podczas poniedziałkowego spotkania Łukasz Wierzbicki opowiadał o kulisach powstawania książki „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki” z okazji Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, przeczytał fragmenty książki.

Łukasz Wierzbicki,
urodzony w 1974 roku w Poznaniu autor książek podróżniczych i historycznych dla dzieci, miłośnik bliskich i dalekich podróży, kolekcjoner płyt i książek.
Mieszka w Borówcu pod Poznaniem z żoną oraz synami: Jonaszem i Jeremim.
Jak sam wspomina, swoją pierwszą książkę stworzył w wieku sześciu lat. Wziął szesnastokartkowy zeszyt w kratkę i wypełnił go serią obrazków. Była to książka historyczna. Roiło się w niej od rycerzy, którzy nieustannie z sobą walczyli.
Niestety z upływem czasu coraz mniej miał czasu na realizowanie swojej pasji. Poszedł do szkoły, potem do liceum, a następnie na studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W końcu zmęczony pisaniem pracy magisterskiej postanowił wrócić do marzeń z dzieciństwa i zapragnął stworzyć „prawdziwą” książkę. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka o Kazimierzu Nowaku, niezwykłym i kompletnie zapomnianym podróżniku, udał się do biblioteki by odszukać przedwojenne reportaże z Afryki. Przepisał je i zredagował. Powstały w ten sposób zbiór zatytułowany Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Ryszard Kapuściński określił jako „jedną z ważniejszych pozycji polskiej literatury podróżniczej”.
W 2008 roku zadebiutował jako autor. Jego Afryka Kazika to wersja przygód Kazimierza Nowaka przeznaczona dla dzieci. Powieść inspiruje do rozmyślań o dalekich krajach, podróżowaniu oraz traktowaniu ludzi i świata. Została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Opublikowaną rok później powieść Dziadek i niedźwiadek poświęcił losom niedźwiedzia Wojtka i jego kompanom z Armii Andersa. Pracę nad nią wspierał osobiście profesor Wojciech Narębski, żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. W 2021 roku książka zajęła ósme miejsce w plebiscycie na Złotą Dwodziestkęn Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. W 2022 roku książka została przetłumaczona na język ukraiński przez pisarkę i tłumaczkę Switłanę Bresławską.
Afryka Kazika oraz Dziadek i niedźwiadek zostały wpisane na listę lektur szkolnych dla klas I-III szkół podstawowych.


Powieść przygodową Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana, osnuł na średniowiecznych relacjach z podróży Benedykta Polaka do Imperium Mongolskiego. Dalsze losy bohaterów tej historii opisał w bajce Wróżby dla Kuźmy.
Zredagował i opracował archiwalne pamiętniki Haliny Korolec-Bujakowskiej z podróży motocyklowej do Chin. Wydał je w książce Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936. Wyprawę tę opisał także w powieści przygodowej dla dzieci zatytułowanej Machiną przez Chiny.
W zbiorze Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści podjął się próby rekonstrukcji mitologii słowiańskiej. Książka została nominowana w plebiscycie Książka Roku 2016 portalu lubimyczytac.pl.
W powieści przygodowej Ocean to pikuś opowiedział o transatlantyckiej wyprawie kajakowej Aleksandra Doby, który osobiście pomagał w pracy nad książką i jej promocji.
W 2022 roku wydał powieść przygodową dla dzieci zatytułowaną Wokół świata na wariata, w której opisał karkołomną podróż Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego z lat 1926-1931.
Jego książki zostały przetłumaczone na język włoski, ukraiński, węgierski oraz angielski.
Założył wydawnictwo „Pogotowie Kazikowe„, w którym wydaje własne książki. Oprócz cieszących się ogromną popularnością spotkań autorskich, które również firmuje tą nazwą, od lat prowadzi Warsztaty Słowa, na których dzieli się z dziećmi i młodzieżą swoimi doświadczeniami w opowiadaniu historii.
Jest autorem przekładu i wydawcą polskiej edycji książki Krótka historia postępu Ronalda Wrighta, która opowiada o historii cywilizacji oraz kondycji ludzkości w XXI wieku.
Po drodze był radiowcem, bankowcem (!), menadżerem imprez kulturalnych oraz felietonistą.
Współpracuje z Magazynem Kontynenty.
Jest współzałożycielem Fundacji im. Kazimierza Nowaka, ambasadorem projektu Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka oraz oficjalnym ambasadorem Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.