Publikacje wydawnicze VI MKP. Promocja książki Marty Tobiasz-Jouhier pt. „Niezwykła Bretania”.

Bożena Kapusta

Niedawno, w nietypowy, bo niegorący, a nawet lekko zroszony przelotnym deszczem letni dzień spotkałam się z koleżankami w kawiarnianym ogródku. jedna z nich, szukając czegoś w torebce, wyjęła i położyła na stole książkę o Bretanii. I… odpłynęłam myślami. I ogród pełen kwiatów, i pogoda, i pyszne jedzenie sprzyjały przeniesieniu się wyobraźnią do pięknych chwil w tamtej krainie.

Szybko  zostałam  przywrócona  do  rzeczywistości,  ale pozwolono mi rzucić przynajmniej kilka skojarzeń: to      z dzieciństwa – o Asteriksie i Obeliksie; licealne z Celtami, ich wierzeniami, językiem, wreszcie muzyką; późniejsze – z wyjazdów do Bretanii, wędrówek po nabrzeżu – jakże innym niż polskie; ze średniowiecznym Vitré jak z bajki… A że pora była obiadowa – przypomniał mi się smak ostryg, przegrzebków, gryczanych crêpes

Kiedy wreszcie mój monolog został przerwany, zajrzałam do wnętrza książki Marty Tobiasz-Jouhier „Niezwykła Bretania” i wiedziałam – muszę ją mieć! Ponad 500 zdjęć przeniosło moją wyobraźnię w miejsca, które znałam, ale i do tych, do których dotychczas nie dotarłam. Ale dotrę…

Ta książka to nie jest banalny fotoalbum. Autorka w pigułce podaje istotne informacje o historii, klimacie, geologii, językach, wierzeniach, zabytkach, jedzeniu, ludziach. Bardzo cenne jest podawanie nazw w kilku językach (bretoński, gallo, francuski, często też angielski).

Nie jest to też typowy przewodnik – ale zapis osoby zafascynowanej Bretanią. Miłość autorki do tej krainy przejawia się w prowadzeniu czytelnika do miejsc mało znanych, w przytaczaniu cytatów z literatury, w rozmowach z ludźmi tworzącymi tamtejszą kulturę i specyfikę. Prowadzi nie tylko przez wieki historii – pokazuje Bretanię współczesną, gospodarną, samorządową, otwartą na kontakty z innymi… Europejską. Bo jak pisze bretoński pisarz Xavier Gall: „Europa zaczyna się na wydmach w Trévignon…”.

____________________________________________________________________

„Niezwykła Bretania”. Autorka: Marta Tobiasz- Jouhier.  Wydawca: Fundacja literacka „Jak podanie ręki”, (seria wydawnicza nr 51). Stron 170. Nakład 500 egzemplarzy. Opracowanie książkowo-albumowe zawiera, 500 fotografii. Skład:: Danuta Witkowska. ISBN: 978-83-965056-0-6.  (2022).

Promocja książki:

16 listopada 2022 r., g.18:00 – Dom Bretanii w Poznaniu: Aktualny program  Dom Bretanii

17 listopada 2022 r. g. 18:00 – Gminna Biblioteka Publiczna i CK Dopiewo

18 listopada 2022 r. g. 18:00 – Biblioteka MIejska w Puszczykowie

Spotkanie autorskie z Martą Tobiasz-Jouhier nt. książki „Niezwykła Bretania”

db