IX edycja konkursu „lesen gehen…” rozstrzygnięty

IX EDYCJA KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA

LESEN GEHEN… 

DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  

POZNAŃ, MAJ 2021

Za nami IX edycja Konkursu Pięknego Czytania w Języku Niemieckim dla Szkół Podstawowych. Poprzedni konkurs miał miejsce na jesieni, teraz wróciliśmy do swojego stałego, majowego terminu, jednak ponownie w formule on-line. Nasz konkurs spotyka się ze sporym zainteresowaniem zarówno Uczniów jak i ich Opiekunów, co nas zawsze bardzo cieszy.

Uczestnicy prezentują przygotowane przez siebie utwory z zaproponowanej listy. Podzieleni są na dwie grupy wiekowe: klasy 4-6 oraz 7-8. W pierwszej z grup było 14 uczestników, w drugiej – 51.

Organizatorami Konkursu są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Oddział w Poznaniu i Biblioteka Filologiczna NOVUM UAM.

Koordynatorzy konkursu:

Joanna Kraczkowska – PSNJN Oddział Poznań.

Łukasz Banaszak – Biblioteka Filologiczna NOVUM UAM Poznań

 Laureaci IX edycji

klasy 4-6 

 I miejsce: Anita Wieczorek z Szkoły Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile, która zaprezentowała wiersze: Ernst Jandl: Doppelt so weit Gerda Anger-Schmidt: Vom Nehmen und vom Geben. Opiekunkami Anity były panie Anna Górska Hannah Schubert.

NAGRANIE 1
NAGRANIE 2 

II miejsce: Antonina Jakubowska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej (Zespół Szkół Akademickich) w Środzie Wielkopolskiej która przygotowała i przedstawiła wiersze Peter Hacks: Es war ein kleiner Junge i Manfred Mai: Meine SchwesterOpiekunką Antosi była pani Karolina Górniak.

NAGRANIE 1
NAGRANIE 2 

III miejsce: zajął Jan Mysakowski z Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowa im. Króla Dawida w Poznaniu, który przedstawił utwory autorstwa Petera Hacksa: Es war ein kleiner Junge oraz Jutty Richter: Heute bin ich wild und böse. Opiekunką Jasia była pani Beata Zajdel-Krzak.

NAGRANIE 1
NAGRANIE 2

Wyróżnienia otrzymali: 

Hanna Wieszczeczyńska Piątkowskiej Szkoły Społecznej im. dr Wandy Błeńskiej w Poznaniu, która przeczytała wiersze: Helmut Zöpfl: Das Kostbarste oraz Irmela  Brender: WirHanię do konkursu przygotowała pani Barbara Wawrzyniak.

Szymon Siejak, który zaprezentował utwory Hans- Georg Lenzen: In der Kammer i Frantz Wittkamp: Du bist daSzymon jest uczniem Piątkowskiej Szkoły Społecznej im. dr Wandy Błeńskiej w Poznaniu, jego opiekunką była pani Barbara Wawrzyniak.

Laureaci IX edycji  klasy 7-8

 I miejsceEmilia Klamecka – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lesznie, która zaprezentowała następujące utwory: Arne Reutenberg: ewiger  gruselwald oraz Manfred Mai: Leicht und schweropiekun: pani Iwona Ratajczak .

NAGRANIE 1
NAGRANIE 2

 II miejsceMaja Malińska z Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza W Ostrzeszowie, która przeczytała wiersze: Georg Bydlinski: Freunde sind wichtig für jeden oraz Bernd Lunghard: Eltern sind manchmal wie Kinder. Do Konkursu przygotowała Maję pani Monika Szczap.  

NAGRANIE 1
NAGRANIE 2

III miejsce: Agata Jurecka – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Lesznie, która przedstawiła wiersze: Frederick Vahle: Spiegel Günter Künert: Leute, opiekunką Agaty była pani Iwona Ratajczak.

NAGRANIE 1
NAGRANIE 2

Wyróżnienia otrzymali: 

Lena Kujawa – Szkoła  Podstawowa nr 2 im. Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej w Kórniku, która przygotowała  i zaprezentowała wiersze: Irmela  Brender: Wir Siggi Gsell: Ich und duOpiekunka: pani Paulina Tórz.

Natalia Kupiec ze Szkoły Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Poznaniu, która przedstawiła wiersze: Reinhard Feuersträter: So groß wie ein Baum i Georg Bydlinski: Freunde sind wichtig für jeden. Opiekunką była pani Ewelina Szczepaniak.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie:

Przewodniczący:

Łukasz Piątkowski – doktorant w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu

Członkowie:

  1. Karolina Mocek– doktorantka w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu
  2. Simone Trieder– pisarka i poetka z Niemiec, autorka książek „Zelle Nr. 18” oraz „Nik und Tina”.

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne podziękowania za pełne emocji i zaangażowania prezentacje wierszy!

Dziękujemy Opiekunom za opiekę nad wszystkimi Uczestnikami i ich zaangażowanie w przybliżaniu młodzieży piękna poezji w języku niemieckim.

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu Lesen gehen…

Serdeczne podziękowania składamy również instytucjom, które wsparły tegoroczną edycję Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…”

 Konkurs Pięknego Czytania „Lesen gehen…” odbywał się w ramach projektu InterLese 2020

oraz w programie

V Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej

organizowanej przez Wlkp. Oddział ZLP

oraz Fundację Literacką „Jak podanie ręki”

 

 

Szanowni Państwo!

Dziękujemy  za udział w piątkowym spotkaniu  „Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”  i zapraszamy na następne, które planujemy zorganizować w listopadzie.

Odbywająca się na tych spotkaniach  od 2013 roku wymiana informacji i doświadczeń przyczynia się do promocji języka niemieckiego w Wielkopolsce oraz rozpowszechniania i wspierania wielu  wydarzeń kulturalnych związanych nie tylko z językiem niemieckim. 

Mamy nadzieję, że nawiązana od pięciu lat współpraca z Wielkopolskim Oddziałem Związku Literatów Polskich przyczyni się do zainteresowania szerszego grona odbiorców poezją nie tylko w języku niemieckim.
Liczymy również na to, że w następnych spotkaniach będziemy mogli gościć naszych sąsiadów z Brandenburgii i Berlina.

O wszystkich planach i zamierzeniach będziemy informować Państwa na bieżąco.
Prosimy  o przesyłanie informacji  o organizowanych przez Państwa  wydarzeniach  promujących nauczanie języka niemieckiego  do prezes Poznańskiego Oddziału PSNJN  Pani Agnieszki Wedman na adres:

wedman.agnieszka@wp.pl

W uzupełnieniu informacji przekazanych na spotkaniu przesyłamy linki do stron:
Goethe – Institut z tekstem  Adolfa Muschga  – „Plädoyer für die erste Fremdsprache – die Eigene“

http://www.goethe.de/ges/spa/prj/sog/de3052630.htm

 http://www.goethe.de/ges/spa/prj/sog/pl3052630.htm

Federalnego  Związku Nauczycieli Języka Polskiego

http://polnischunterricht.de/pl/

 i wydawanego przez nich czasopisma   „Polski w Niemczech”

 „Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”

http://poznan.psnjn.org/index.php/pl/aktualnosci/1-aktualnosci/141-jzyk-niemiecki-od-przedszkola-do-uniwersytetu-trzeciego-wieku

http://polnischunterricht.de/pl/fachzeitschrift/

wywiadu opublikowanego w Radiu  Kraków o polskich  szkoły za granicą

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/polskie-szkoly-za-granica-44310/

oraz stronę  Deutsch-Polnische Gesellschaft Brandenburg

https://www.dpg-brandenburg.org

https://www.dpg-brandenburg.org

Z pozdrowieniami   w imieniu organizatorów

Maria Kopeć