86 lat Leszka Konopińskiego

Wielce Szanowny Jubilacie

Gorąco życzymy, aby Jubileusz nie był tylko okazją do miłych wspomnień, ale stał się także inspiracją do podejmowania ciągle nowych wyzwań twórczych, które będą wspierać miłośników Twojego Słowa, w wędrowaniu ku źródłu nieprzemijającego piękna.

Życzymy zdrowia i spełnienia twórczego.

LECH KONOPIŃSKI

Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu. W 1973 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Debiutował w 1954 na łamach tygodnika „Szpilki” jako satyryk. Pierwszy tom wierszy (Akcje i reakcje) wydał w 1960 z ilustracjami Jacka Fedorowicza. W latach 1957-1960 był redaktorem tygodnika satyrycznego „Kaktus”, a w okresie 1960-1965 redaktorem „Gazety Poznańskiej”. W latach 1965-1973 był pracownikiem naukowym Instytutu Przemysłu Włókien Łykowych w Poznaniu. Stworzył około 600 tekstów piosenek m.in. dla Eleni, Jerzego Grunwalda, Krzysztofa Krawczyka i Anny Jantar, a także ponad 50 piosenek dla regionalnych kapel: „Zza Winkla”, „Plewiszczoki”, „Junki z Buku” i „Mechaniczna Pyra” ( głównie w gwarze wielkopolskiej).

W kwietniu 2004 otrzymał Order Uśmiechu. W 2009, podczas Warszawskiej Jesieni Poetyckiej, wręczono mu nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

więcej: http://lechkonopinski.pl/przykladowa-strona/