Nie żyje prof. Jerzy Łukasz Kaczmarek

Jerzy Łukasz Kaczmarek – profesor, wykładowca akademicki w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Znawca okresu Romantyzmu niemieckiego w literaturze. Poetą, krytyk literacki, dramaturg i tłumacz literatury niemieckiej, 

Zmarł wczoraj, 7 kwietnia 2021 roku, miał 57 lat. Pogrzeb odbędzie się 

15 kwietnia, o g. 11-tej na cmentarzu, przy ul Bluszczowej w Poznaniu.

Msza św. w kościele św. Trójcy na Dębcu,  o g. 10-tej.

Cześć Jego pamięci!

Pochodził z wielkopolskiego miasta Jarocina, znanego z różnych happeningów młodzieżowo – rozrywkowych, a także z Centrum Szkolenia Bibliotekarzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lecz sądzę, że obecnie już i z tego, że z Jarocina pochodził właśnie Jerzy Łukasz Kaczmarek.

Poznań i Jarocin powinny być dumne właśnie z tego, że w tych miastach działał tak wielostronnie utalentowany i działający na wielu płaszczyznach naukowych i literackich, 

W recenzji z mojej książki, w zakończeniu pisał: Pomimo jednak zwątpień gdzieś na dnie zawsze jest to przeczucie prawdy, która prowadzi do Słowa. I warto tym poszukiwaniom poświęcić życie, choć szybko przemija, choć zdaje się być marnością, ale jest przecież tylko drogą, która prowadzi dalej, jak to pięknie ujął M.S. w wierszu „do”:  

                                    „wiem

                                     że już za kilka oddechów

                                     pójdę – – wędrowiec poprzez

                                     zielone łąki do…”

W chwilach, kiedy Jerzy Łukasz umierał pisałem wiersz, który, tak sądzę, był tym nie do określenia duchowym łącznikiem między nami. Był drogą myśli do prawdy naszych istnień – więc… „smutno mi, o Boże”.

                                                                              – z żalem – Marek Słomiak

Marek Słomiak

w ciszy

w ciszy rozsłowiłem się

do Ciebie

rozmówiłem każdą drobinę

słów dramatu codziennej

zagłady myśli –

angelos przybył o świcie

skrzydłem zdania ogarnął

każdy szczegół słuchu

Panie – czuję każdy rytm

Twego głosu jak wezwanie

w katedrze moich modlitw

jak w sferach dzienno nocnych

wyznań jesteś każdą sekundą

ruchu Słowa w oddechach moich

w ruchach warg cichych jak snu

stworzenie ponad ludzką myśl

o Stabat Mater drżącą o Syna jak

o opokę Twojej myśli nieskończenie

trwającej w bólu o skutek zbawienia

– – w ciszy rozsłowienia dla Ciebie

jestem – czekam na znak Twój

– Panie – łowcy nagród tak kamiennie

się rozsiedli w rozległych równinach

słów że żal mnie osacza – żal – Panie

oprac. Marek Słomiak

""

Na zdjęciu Autor w Bibliotece Raczyńskich z prowadzącym spotkanie literaturoznawcą  prof. Arturem Joczem.

Jerzy Łukasz Kaczmarek urodził się 13 grudnia 1964 roku w Jarocinie. 

Przez wiele lat zajmował się działalnością performerską. Był teoretykiem i inicjatorem „Akcji Droga”, która w latach 1990-2007 odbywała się corocznie na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W latach 1990-1993 zorganizował cztery edycje Twórczych Nocy Działań – całonocnego spotkania twórców, reprezentujących różne dziedziny sztuki. Prowadził również Teatr „Teatr”, z którym zrealizował dwie sztuki swojego autorstwa: „Misterium dni ostatnich” i „Ziemia”. Autor instalacji i kolaży.

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku był redaktorem kwartalnika literacko-artystycznego „Już Jest Jutro”.

Publikował w wielu czasopismach („Topos”, „Borussia”, „Pracownia”, „Okolica Poetów”, Krzywe Koło Literatury”, „Ślad”, „Gazeta Malarzy i Poetów”, „Sztuka Osobowa”, „Bawülon”) i antologiach („Ławka rezerwowych”; „11. Antologia młodej poezji”; „Kilkaset wierszy i tyle spraw, tyle spraw…”; „A Duch wieje – kędy chce. Almanach poezji religijnej”; „Serdeczne strofy”; „Obszary dobroci”; „Cud, który trwa”; „W objęciach dobra”; „Grün pflanzen. Natur, Lyrik”; „Lass uns herzen!: 24 Stunden Poesie – Wettbewerb Liebe und Lyrik“; „Godzina dwudziesta pierwsza trzydzieści siedem. Głos poetów po śmierci Papieża Polaka“; „O ludzką twarz człowieka”; „Zur Zeit. Anthologie des Stuttgarter Schriftstellerhauses; „Antologia 2010-2015. Poema Cafe”; „Kosmos literatów”).

Autor kilku książek poetyckich m.in.  „Przepowiednie: z kręgu nocy i dnia” i „Niewidzialny stygmat” .

Jerzy Łukasz Kaczmarek był tłumaczem niemieckojęzycznej literatury. W jego przekładach ukazywały się zarówno teksty dawnych poetów (Friedrich Hölderlin, Rainer Maria Rilke, Georg Trakl), jak i twórców współczesnych (Traute Foresti, Angelika Janz, Jochen Kelter, Rosemarie Steinriede, Róža Domašcyna). Kaczmarek uczestniczył w międzynarodowym projekcie poetycko–plastycznym „gedichtet/gezeichnet. dichter und künstler im dialog”. W latach 1996–1997 i 2002 stypendysta DAAD w Mannheim, Bielefeld i Erkner.

Nominowana do nagrody książka „Przepowiednie. Z kręgu nocy i dnia” ukazała się w bydgoskim wydawnictwie Biblioteka „Tematu”. Jest ona zbiorem poezji oraz prozy poetyckiej .autora. 

Autor posłowia Dariusz Tomasz Lebioda pisał o niej między innymi: „Wielką wartością tej poezji jest umiejętność syntetyzowania, dookreślania i wyodrębniania integralnych znaków, sememów, przedziałów czasowych, które zdawały się błahe, a teraz – z perspektywy lat – mają być może centralne usytuowanie dla życiorysu. Ta sztuka słowa dotyka spraw najprostszych i zarazem najważniejszych, jest rodzajem lirycznej epistemologii i ontologii. […] Poeta patrzy na swój los i na dzieje, w których uczestniczy, jak na drogę, którą przechodzi każdy człowiek od samego zarania. To jest obraz liryczny i ejdetyczny, w którym dodatkowo pojawia się tajemnicze numinosum. Tutaj mądrość jest niepodważalną wartością, bo wyposaża egzystencję w kontekst kulturowy, tworzy przestrzeń, w której ma swoje miejsce świadomość początku i końca wieku, w której mieszczą się treści naiwne i filozoficzne, pierwiastkowe i metafizyczne. To jest poezja wielkich wartości i ogromnych wzruszeń, liryka początku i wpisanej w każde istnienie nieuchronnej ostateczności.”

W 2018 roku otrzymał „Złotą Książkę” Witka Wincentego Różańskiego za całokształt twórczości artystycznej..

oprac. Danuta Bartosz

db