Grażyna Strykowska i Maciej Grela – rodzinnie o sztuce…

Czym jest sztuka dla malarza, czym dla poety-lekarza? Do czego służy sztuka? Gdzie ukrywa się piękno i w jaki sposób je ująć? Wątpliwości próbuje rozwiać poznańskie małżeństwo Grażyna Strykowska i Maciej Grela. Rozwiać przy pomocy swojej twórczości i w rozmowie dla Radia Poznań.

Grażyna Strykowska – poznańska malarka i graficzka, absolwentka (1978) wydziału malarstwa poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Przez kilka lat asystent w pracowni Norberta Skupniewicza, umowę rozwiązano w stanie wojennym. Uprawia malarstwo figuratywne (Piety, tancerze), rysunek piórkiem oraz duże rysunki pastelami, przeważnie linearne. Maluje obrazy olej w formatach od wielkich po bardzo małe. Projektuje i realizuje wielkoformatowe witraże, które traktuje jako samodzielne obrazy.

W listopadzie 1981 roku debiutowała wystawą w poznańskim BWA. W okresie stanu wojennego skazana na banicję, prezentowała swoje prace na licznych wystawach w Szwecji (Marsvinsholm, Lanckrona, Lund, Malmö). Brała udział w targach sztuki w Fuldzie, Brunszwiku, Paryżu – sztuka młodych, kilkakrotnie w Budapeszcie. W latach 90. jej prace znów można było oglądać na wystawach w Poznaniu: w Teatrze Nowym, galerii Polony, w zamkowej Galerii Profil. Malarstwo w Galerii Tomasza Akusza na Masztalarskiej, BWA One”, Galerii Wroniecka Dag-Tak, Profil. Prowadzi systematyczne wykłady nt. „Co to jest sztuka”. Jest promotorem nauczania klasycznego, uczy rysunku, malarstwa i kompozycji. Prywatnie – żona Macieja Greli, matka Marii i Kazimierza.

Maciej Grela (ur. 1953 r.), lekarz-pediatra oddany swoim małym pacjentom tak absolutnie, że niemal zapomniał o swojej drugiej pasji – poezji. Debiutował późno, w roku ubiegłym, znakomitym tomem wierszy Order ostu (Poznań 2019), za który otrzymał poetycką Nagrodę im. Wincentego Witka” Różańskiego. Obecnie – latem 2020 roku – obdarza nas kolejnym zbiorem wierszy – w dwóch tomach „W gruncie rzeczy” i „Po upadku zimy”. „Maciej Grela – poeta grecki polskiego języka, nieodrodny uczeń Lacedemonu…”.

Prezentacja najnowszych tomów poezji Macieja Greli „W gruncie rzeczy” i „Po upadku zimy” oraz malarstwa Grażyny Strykowskiej miała odbyć się 28 października w Restauracji „Galeria Tumska” w Poznaniu. Z racji zaostrzenia obostrzeń, wernisaż wraz z promocją został odwołany.

więcej – SŁUCHAJ:

Franciszek Walerych – Radio Poznań, Berwińskiego 5
więcej:
db