Jan Janusz Tycner – Pandemia. Poradnik literacki

J.J.Tycner ŻYĆ Z KULTURĄ W PANDEMII

Czy jest możliwość żyć  z kulturą w  „zamkniętym’’ duchowo i fizycznie domu ? W swoich ścianach , z oknami , sufitem i podłogą? Hm? Trudne pytanie. Powiem Państwu jak ja sobie daje radę i co ewentualnie proponuję. Uprzedzam, to nie będą lekcje , ani drogowskazy. Przecież nikt z nas nie lubi być „pouczany’’. Ja, również! Acz, chętnie słucham ,czytam i patrzę…

Zawsze moim przewodnikiem była książka. Mam nawyk czytać kilka  jednocześnie. Lubię w nich podkreślać ważne myśli. Wróciłem  do  „ Pana Tadeusza’’ Adama Mickiewicza, „Dzienników’’ Witolda Gombrowicza, „ Chłopów’’ Władysława Reymonta, „ Nocy i dni’’ Marii Dąbrowskiej.

Ze współczesnych polecam Anny Goc „ Boniecki rozmowy o życiu’’, Remigiusza  Grzeli „ Z kim tak ci będzie źle jak ze mną ?’’, oraz  Ewy Zawistowskiej „ O Broniewskim , Ance i rodzinie. Dziadek Władek’’.

Poezja. To ona wspiera mnie  duchowo. Czytam ją głośno według własnej interpretacji.  Tak, aby wspomniane na wstępie ściany i sufity , a może również sąsiedzi? słuchali i  słyszeli.

Poezja Sergiusza Jesienina, Juliusza Słowackiego , Wisławy Szymborskiej, Wincentego Różańskiego i Julii Hartwig  dodają mi optymizmu i wiary w człowieka.

Ostatnio byłem zaproszony do przyjaciół , którzy mieszkają w lesie… Oprócz obiadu były rozmowy i recytacje wierszy.

Każdy z nas / tak myślę?/ napisał kiedyś własny wiersz. Powiem tak:  piszcie nadal i czytajcie je w gronie rodziny, znajomych. Albo,  wyślijcie im e- mailem.

Polecam w gronie rodzinnym poetycką zabawę językową według książek Małgorzaty Strzałkowskiej  pt. „ Wierszyki łamiące języki’’ i „ Gimnastyka dla języka’’.

Tak jak aktorom brakuje widza , tak i ja tęsknię za  artystami na żywo.

Przeglądam  Internet oraz własne  kasety VHS i DVD.

Polecam zestaw płyt DVD Kabaretu Starszych Panów pt. „ A sercu ciągle maj” oraz „ Divertimento’’. Razem 1.327 minut!!!

„ Na żywo’’ w każdy poniedziałek o godz. 19.00 od 2.XI. do 15.II.2021r można oglądać i słuchać na You Tube  poznańskich aktorów prezentujących  cykl programów „ Żywiąc słowo’’ z wierszami poetów Wielkopolski : między innymi Łucji Danielewskiej, Edmunda Pietryka, Romana Brandstaettera oraz Aleksandra Wojciechowskiego.  Jak już będzie możliwość bezpośredniego spotkania ze sztuką Melpomeny proponuję Państwu wybrać się do Teatru Muzycznego w Poznaniu na musical  pt. „ Virtuoso’’. Rzecz o  Ignacym Janie Paderewskim – wielkim polityku ,kompozytorze i pianiście.

Jestem miłośnikiem radia. To na jego słuchowiskach i reportażach wykształciłem  swój teatr wyobraźni.

Polecam nowo powstałe  Radio Nowy Świat, którego audycje można wysłuchać na online. Jego dziennikarze jak Wojciech Mann, Andrzej Poniedzielski ,  Jan Młynarski , Marcin Kydryński oraz inni prowadzą bardzo ciekawe muzyczno-słowne programy.

Nie wiem jak Państwo , ale ja unikam telewizji. Najbardziej wartościowym programem jest dla mnie teleturniej Jeden z Dziesięciu prowadzony przez mistrza mowy polskiej Tadeusza Sznuka.

Godną uwagi jest nowa płyta Hanny Banaszak „ Stoję na tobie ziemio’’ ., która może być upominkiem na Boże Narodzenie.

Często oglądam i porządkuję rodzinne albumy ze zdjęciami. To chwila zatrzymania się. Nostalgii, wspomnień. To również forma naszej duchowej edukacji.

Pamiętajmy również o kulturze fizycznej z których propozycji można skorzystać w trybie online na stronach Osiedlowych Domach Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych’’ w Poznaniu.

Na koniec mej  peregrynacji  „ Żyć z kulturą w pandemii’’  życzę , aby każdy kolejny dzień był dla Państwa jak  napisany , mądry i cichy wiersz.

db