Nie żyje Piotr Szczepański – poeta, plastyk, nasz kolega z Gdańska…

 

Nie żyje Piotr Szczepański, jeden z założycieli Gdańskiego Klubu Poetów. Był znanym w Trójmieście literatem, plastykiem, animatorem kultury. Autor kilkunastu tomików wierszy, które tłumaczone były na ponad 40 języków.,  Jego utwory pomieszczone w periodykach kulturalnych, a także w kilkudziesięciu polskich antologiach poetyckich, niemieckich antologiach haiku oraz w antologiach Forum Literackiego KOGI (Himmerod). W 2001 r. otrzymał III nagrodę na International Kusamakura Haiku Competition w Japonii. W tym roku obchodził 45-lecie pracy twórczej. Zmarł w poniedziałek, 23 listopada. Miał 66 lat.

Artysta kierował Europejskim Programem Prezentacji twórczości Niewidomych Poetów „Liryczne Mosty”. Zasiadał w jury licznych konkursów poetyckich. Był członkiem Gdańskiej Grupy Autorów Haiku, 

Był członkiem Europejskiego Zrzeszenia Autorów „Kogga” z siedzibą w Minden i Związku Literatów Polskich (w latach 2012-2014), a także założycielem Międzynarodowej Grupy Poetyckiej „QuadArt” i Gdańskiego Klubu Poetów (wspólnie z Gabrielą Szubstarską), który od 2015 roku propaguje twórczość poetycką i szkoli nowe pokolenia literatów. Należy do niego ponad 74. członków, wśród których są: Tadeusz Dziewanowski, Henryk Gała, Kazimierz Rink, Tomasz Olszewski, Zbigniew Trzebiatowski, Małgorzata Płoszewska, Jan Stanisław Kiczor, Jarosław Trześniewski-Kwiecień, Aleksandra Perycz-Szczepańska i inni poeci, tłumacze, dziennikarze oraz pracownicy naukowi, z Trójmiasta, ale i z zagranicy. W 2019 roku Klub wydał antologię „Jak po tym wszystkim wiersze pisać”, poświęconą pamięci nieżyjącego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W latach 1980-1986 prowadził Klub teatralny „Pinezka”, gdzie intensywnie działała Scena Jazzowa i Teatralna. W 1995-1997 prowadził w Miejskim Domu Kultury na Oruni Klub Poetycki „Loco Motyw”. Od 2005 roku, aż do samego końca prowadził Klub Osiedlowy „Bolek i Lolek” w Gdańsku i tamtejszą Scenę Prezentacji Poetyckich i nieformalną „szkołę haiku”. Klub stał się dzięki niemu miejscem, w którym zbierali się mieszkańcy całego osiedla, sąsiednich okolic i dzielnic Gdańska. Piotr Szczepański wyposażył klub w teatralne oświetlenie i nowoczesne systemy nagłośnieniowe. Na jego zaproszenie do Trójmiasta zjeżdżali się poeci z Wietnamu, Niemiec, USA, Litwy czy Indonezji.

– Piotr Szczepański był członkiem Gdańskiej Grupy Autorów Haiku. W 2001 roku otrzymał III nagrodę na International Kusamakura Haiku Competition w Japonii. Uprawiał też tkaninę artystyczną, specjalizując się w miniaturze tkackiej tworząc specyficzną technikę. Także w tej dziedzinie odnosił sukcesy – uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą – piszą przedstawiciele gdańskiego ratusza.

Piotrze, dziękuję Ci za te wszystkie wykłady i rozmowy na temat „haiku”. One były budujące. Byliśmy umówieni na spotkanie i wykład w Poznaniu… Będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Poeta żyje w pozostawionym słowie,  ponadczasowym,  będziesz z nami.  CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!.

Danuta Bartosz

 „PamiętaMY!” - koncert dla śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Nz. poeci z działającego przy Bibliotece Oliwskiej Gdańskiego Klubu Poetów: Gabriela Szubstarska, prezes Klubu, a także Zbigniew Trzebiatowski, Daniela Polasik i śp. Piotr Szczepański. 14 stycznia 2020 roku

http://„https://nadmorski24.pl/aktualnosci/47019-zmarl-trojmiejski-artysta-piotr-szczepanski Pamiętamy/

 

– koncert dla śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Nz. poeci z działającego przy Bibliotece Oliwskiej Gdańskiego Klubu Poetów: Gabriela Szubstarska, prezes Klubu, a także Zbigniew Trzebiatowski, Daniela Polasik i śp. Piotr Szczepański. 14 stycznia 2020 roku
fot. Anna Bobrowska / KFP

„Wiersze ? to przelotne ptaki,

które po zmyślonym niebie
odbywają swe podróże            
z mego świata ? wprost do Ciebie?
[…]
Życia sens ? to wędrowanie?
wierzę zatem oczywiście,
że przyfrunie już niebawem
wiersz od Ciebie ? w Twoim liście?”

źródło:

Piotr Szczepański nie żyje…

Piotr nie żyje