Dzień Zaduszny

Pablo Neruda

Powoli umiera ten, kto… 

Powoli umiera ten, kto nie podróżuje, kto nie czyta, ten kto nie słucha muzyki, ten kto nie obserwuje.
Powoli umiera ten, kto niszczy swą miłość własną, ten kto znikąd nie chce przyjąć pomocy.
Powoli umiera ten, kto staje się niewolnikiem przyzwyczajenia, ten kto odtwarza codziennie te same ścieżki, ten kto nigdy nie zmienia punktów odniesienia, ten kto nigdy nie zmienia koloru swojego ubioru, ten kto nigdy nie porozmawia z nieznajomym.
Powoli umiera ten, kto unika pasji i wielu emocji, które przywracają oczom blask i serca naprawiają.
Powoli umiera ten, kto nie opuszcza swojego przylądka, gdy jest nieszczęśliwy w miłości lub pracy, ten kto nie podejmuje ryzyka spełnienia swoich marzeń, ten kto chociaż raz w życiu nie odłożył na bok racjonalności.

* * *

Pablo Neruda urodził się 12 lipca 1904 r. w Parral w Chile, zmarł 23 września 1973 roku w Santiago. Był chilijskim poetą, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1971 roku. Neruda jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych poetów XX wieku. Kolumbijski pisarz, noblista Gabriel García Márquez, nazwał Pablo Nerudę największym poetą XX wieku wszystkich języków.

W dniu Zaduszek, w czas jesieni, odwiedzamy bliskich groby, zapalamy, zasmuceni, małe lampki – znak żałoby. Światła cmentarz rozjaśniły, że aż łuna bije w dali, lecz i takie są mogiły, gdzie nikt lampki nie zapali. Zaduszki. Władysław Broniewski.

W dniu Zaduszek wspominamy naszych kolegów zmarłych w tym roku oraz w latach poprzednich. Między innymi:

Nie żyje Marek Zaradniak

„Widziałem wielu bogów…”

Nie żyje Andrzej Bartyński

Nikos o sobie: ja syn Olimpu wśród dobrych Polaków.

Nikos Chadzinikolau ’88 – rozmowa z Markiem Wawrzkiewiczem

Ksiądz prof. Jan Kanty Pytel nie żyje

 ks. prof. Jan Kanty Pytel