Nagroda literacka Nike 2020 dla Radka Raka…

Nike 2020: Radek Rak laureatem Nagrody Literackiej
Nagroda Literacka Nike to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane w polskim przemyśle wydawniczym. W tym roku statuetkę i 100 tys. zł nagrody otrzymał Radek Rak za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
Radek Rak otrzymał Nike za książkę "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

Radek Rak otrzymał Nike za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Materiały prasowe)

– Ta książka to klechda, przypowieść ludowa – mówił przewodniczący jury o dziele Radka Raka. „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” wygrała z następującymi finalistami:
  • Agnieszka Dauksza – „Jaremianka”
  • Paweł Piotr Reszka – „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”
  • Joanna Gierak-Onoszko – „27 śmierci Toby’ego Obeda”
  • Piotr M. Majewski – „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”
  • Monika Sznajderman – „Pusty las”
  • Filip Zawada – „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”
O książce „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”:
Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

NAGRODA LITERACKA NIKE
OPRAC. JAKUB ZAGALSKI
(materiały prasowe)
źródło – więcej: WP NIKE 2020
db