WO ZLP zaprasza na Plener Artystyczny w Cichowie

...”Wpadam do Soplicowa jak w centrum Polszczyzny,

tam się człowiek napije, nadysze Ojczyzny”…

Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz”

   Od wielu lat w Cichowie odbywają się wystawy i imprezy plenerowe poświęcone Mickiewiczowi, polskiej twórczości filmowej i kultywowaniu staropolskich tradycji, organizowane przez Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne.

W tym roku „Cichowo dla Artystów,  Artyści dla Cichowa” zbiegło się z otwarciem„Poetyckiej Drogi Przemyśleń” autora Pawła Buksalewicza. Na drzewach półkilometrowej alei zawieszono tablice z jego aforyzmami.

Podczas wydarzeń artystycznych można zapoznać się z historią okolicy. Podążając śladem Mickiewicza dotrzemy do jedynego w Polsce Skansenu Filmowego, otwartego w Cichowie w 1999 roku.

Skansen Filmowy Soplicowo, to kompleks turystyczno – hotelowy położony nad jeziorem, ”wśród pól malowanych”, w malowniczej wsi Cichowo, w Gminie Krzywiń, w Wielkopolsce. Zbudowany jest z elementów scenografii stworzonej na potrzeby ekranizacji poematu Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zachowane oryginalne budowle filmowe: lamus, wozownia, stajnia, stodoła, kurnik i spichlerz odbudowano, aby spełniały funkcje kulturalne i turystyczne.

Lokalną ciekawostką jest to, że w latach 2007–2011 w Cichowie istniała pierwsza w Polsce Lilipucia Kolejka Parkowa o rozstawie szyn 241 mm (9½”) i długości torów 900 m. Tabor stanowiły repliki wagonów i lokomotyw zbudowane w skali 1:6. Kolejka była czynna sezonowo. Patronat nad kolejką sprawowało Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych. Kursowanie kolejki zostało zawieszone pod koniec sierpnia 2011 r. Od 2012 roku kursuje kolejka „Grześ”, również w skali 1:6, złożona z modelu lokomotywy SM42 oraz dwóch wagonów osobowych.

Podczas uroczystego otwarcia „Soplicowa” Cichowo miało zaszczyt gościć reżysera Andrzeja Wajdę, scenografa Alana Starskiego, aktorów Grażynę Szapołowską, Alicję Bachledę- Curuś, Marka Kondrata oraz producenta Lwa Rwina.

Na zdjęciu wyróżniającym:

Paweł Buksalewicz z Andrzejem Wajdą.

więcej:

Plener w Soplicowie – Cichowie…

db