DROGA PRZEMYŚLEŃ Pawła Buksalewicza i OSP w Cichowie

DROGA PRZEMYŚLEŃ

to trasa spacerowa po urokliwej drodze, wśród morenowego krajobrazu, bujnej roślinności, drzew, krzewów, po zabytkowym bruku… z Cichowa w kierunku Łagowa.

Czyste powietrze i cisza, z rzadka przerywana odgłosami ptaków, m. in. dzikich gęsi, żurawi, sprzyjają refleksjom. Do przemyśleń inspirują też aforyzmy zawieszone  w różnych miejscach – wyżej i niżej na drzewach.

Doznania zmysłowe z obcowania z przyrodą połączyć można z intelektualną przygodą. W czasach, w których coraz mniej czytamy, Droga Przemyśleń jest innowacyjną próbą przekazu literatury. Czy udaną? Ocenicie sami!

Aforyzmy są autorstwa mieszkańca Cichowa Pawła Buksalewicza – członka Wielkopolskiego Oddziału  Związku Literatów Polskich (fot. 1).

Na deski przeniosły je żona Alicja Buksalewicz

i kuzynka Ewa Buksalewicz Moskal (fot. 2).

Drogę uporządkowali i aforyzmy zawiesili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielewie.

Henryk Frąckowiak z Łagowa

Droga rozpoczyna się symboliczną bramą nawiązującą do historycznej bramy wiodącej do parku dworskiego rodziny Bukowieckich, którą zdobiły dwa białe orły. Orły umieszczone na szczytach słupów wykonał miejscowy artysta Henryk Frąckowiak z pobliskiego Łagowa (fot. 3).

Na środku Drogi można odpocząć i podelektować się widokiem  wielkiego stawu, tzw. torfianki, z wysokości balkonu ukrytego w konarach olszyn.

OSP Kopaszewo

Opublikowany przez Marcina Rachmajdę Wtorek, 9 czerwca 2020

Droga Przemyśleń została zrealizowana pod patronatem OSP Bielewo Osp Bielewo (fot.4),stąd strzeże ją i pobliską wioskę figura św. Floriana wykonana przez artystę rzeźbiarza Pawła Nowaczyka z Krosinka (fot. 4).

Droga nie jest projektem skończonym – co roku pojawiać się będą nowe aforyzmy  i elementy małej architektury – stąd zachęcamy zwiedzających do zaglądania na konto Facebooka Droga Przemyśleń  i powrotów.

Droga liczy m, położona jest w całości na terenie wsi Cichowo, aby spokojnie ją przejść trzeba poświęcić około 1,0 godz.

Dla grup zorganizowanych (po uprzednim umówieniu na Fb) istnieje możliwość oprowadzenia przez autora aforyzmów – spotkania autorskiego w drodze.

Paweł Buksalewicz

db