Ada J. Matysiak: Wielki Tydzień
Wielki Tydzień
zaczął się w Niedzielę Palmową,
którą obchodzi się na pamiątkę
wjazdu Jezusa do Jerozolimy.
Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami w sposób szczególny poświęconymi pojednaniu.
Wielki Czwartek obchodzimy w Kościele jako pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Oba te sakramenty wyrastają z męki i śmierci Pana Jezusa Chrystusa, którą podjął dla zbawienia świata w Wielki Piątek. Nim jednak się to stało, wraz ze swymi uczniami spożywał uroczyście Paschę. Pascha to żydowskie święto, obchodzone bardzo uroczyście na pamiątkę wyjścia z ziemi egipskiej i zawarcia z Bogiem przymierza na Synaju. Pamiętajmy – Jezus był Synem Maryi, Żydówki, więc jako człowiek był Żydem, a jako członek społeczności żydowskiej przestrzegał ówczesnych, panujących tam praw i zwyczajów. Pascha, którą spożył Jezus z Apostołami zyskała jednak inny wymiar.
Spróbujmy przenieść się myślami i sercem do Wieczernika. Wyobraźmy sobie, że Apostołowie siedzą z Jezusem przy stole w zadumie spożywając Paschę. Dziwna to chwila, niezwykle uroczysta i tajemnicza zarazem. Dzieje się coś, czego Apostołowie jeszcze nie rozumieją. To wtedy podczas posiłku Syn Boży wypowiedział słowa: „To jest Ciało Moje… to jest Krew Moja.” Ten moment to Przeistoczenie. Chleb staje się prawdziwie Ciałem, a wino Krwią Jezusa.
Można powiedzieć, że przy paschalnym stole Jezus odprawił pierwszą Mszę świętą.
Wielki Piątek – Jezus był ukrzyżowany, zmarł i został w pospiechu pochowany. Pogrzeb Jezusa musiał się zakończyć w piątek przed zachodem słońca. Zaczynał się cotygodniowy szabat, który trwał od zachodu słońca w piątek aż do zachodu słońca w sobotę. Jest to dla Żydów czas modlitwy i powstrzymania się od wszelkiej pracy.
Wydarzenia Niedzielne tak opisuje Biblia: „Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?» Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień był już odsunięty, a był bardzo duży. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca siedzącego po prawej stronie ubranego w białą szatę. Bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział». ” (Mk 16, 1-7)
Wszystko to dało początek chrześcijaństwu. Do dzisiaj wydarzenia Wielkiego Tygodnia obchodzimy bardzo uroczyście.
Ada Matysiak
Zdjęcia:
palma: https://stylowi.pl/42609318
Ostatnia Wieczerza: http://zs2rypin.pl/strony_uczniow/2018_epoki_literackie/biblia-antyk.html
Grób Jezusa: Bazylika Grobu Jezusa
db