Berlin w Poznaniu – poezja z ulicznej biblioteki – spotkanie

 

28 lutego 2020 r., godz. 16:00

„Berlin w Poznaniu – poezja z ulicznej biblioteki” – spotkanie

Miejsce: siedziba Fundacji Barak Kultury, al. Marcinkowskiego 21

Współorganizator: Miasto Poznań i Miasto Berlin

Wstęp wolny, prosimy o rezerwacje na adres mailowy

barakkultury@barakkultury.pl

 oraz nr telefonu: 505-045-259

Wraz z Miastem Poznań i Miastem Berlin serdecznie zapraszamy na literacką ucztę, święto literatury!
Twórczość urodzonego 121 lat temu w Dreźnie pisarza Ericha Kästnera dawała radość dzieciom i dorosłym. Do dziś chętnie sięgamy po jego książki dla najmłodszych m.in. „Emil i detektywi”, „Michałek z pudełka zapałek” i „ Mania czy Ania”. Kästner pisał też teksty do kabaretów i czasopism satyrycznych. Właśnie tę część jego dorobku, poznamy dzięki berlińskim artystom: Helusowi Hercygierowi i Alexandrze Gotthardt. Popołudnie z twórczością Ericha Kästnera, będzie również okazją do rozmów o ulubionych niemieckich poetach Poznaniaków.

Inspiracją do spotkania jest BiblioboXX, uliczna biblioteka otwarta w Poznaniu 9 stycznia na ul. Za Bramką. Regał książkowy zachęca nas do wymieniania się książkami polskimi i niemieckimi. Został zbudowany przez uczniów z Niemiec i Polski, którzy dali drugie życie berlińskiej budce telefonicznej.

Przedruk:

Berlin w Poznaniu – poezja z ulicznej biblioteki – spotkanie

Fundacja Barak Kultury funkcjonuje w budynku przy Alejach Marcinkowskiego 21 dopiero od połowy stycznia ubiegłego roku. Do niedawna mieścił się tu sklep firmy Kartell. W jego witrynę na początku stycznia 2019 roku wjechał tramwaj linii 23, wypadając na zakręcie z torów. Krótko po tym zdarzeniu wyżej wymieniony sklep przeniósł się na ul. Paderewskiego. Po kapitalnym remoncie z małego biura w Centrum Kultury Zamek przeniosła się tu Fundacja Barak Kultury. Nowe 170 metrowe biuro jest połączeniem przestrzeni biurowej z przestrzenią bardziej otwartą na robienie kameralnych happeningów i interdyscyplinarnych wydarzeń artystycznych.

„Fundacja Barak Kultury to poznańska niezależna inicjatywa kulturalna skupiona na działaniach edukacyjnych i kulturotwórczych, takich jak: wykłady, koncerty, wystawy, warsztaty, akcje teatralne, spektakle, pokazy filmowe. Ideą przewodnią wszystkich działań podejmowanych przez fundację jest polifonia, czyli wielogłosowość i różnorodność punktów widzenia. Projekty realizowane przez fundację dotykają problemów zapomnianych i strywializowanych przez kulturę masową, podejmują temat dyskryminacji i wykluczenia, propagują postawę

Otwarcie nowego miejsca to też początek nowego projektu, który nawiązuje do historii studenckiego Klubu Od Nowa. – Mija dokładnie 60 lat od jego otwarcia. Klub Od Nowa powstał 23 listopada 1958 r. na ul. Wielkiej. Postanowiliśmy upamiętnić tę datę. Nie ma co rekonstruować historii klubu, ale na pewno warto odwołać się do jego pewnych idei, robiąc swoje – mówi Przemysław Prasnowski, prezes Fundacji.

Czym był tamten klub dla Poznania?

– był miejscem, w którym spotykało się mnóstwo ludzi z rożnych środowisk. Teraz to jest albo niewykonalne, albo rzadkie. Dziś odbywają się raczej środowiskowe imprezy, dość hermetyczne, a tam spotykali się artyści z różnych uczelni, naukowcy. To był twórczy ferment, bardzo otwarty na ludzi z innych dziedzin, integrujący. Takiego miejsca na pewno dziś w Poznaniu brakuje. Warto przypomnieć poznaniakom, że taki klub jak Od Nowa istniał. Nawiązujemy do jego rocznicy, ale przypominamy o nim też w związku z wartościami, które wydają się nam wspólne – opowiada Prasnowski.

Szef Baraku Kultury zapowiada, że fundacja chce się również wpisać w szerszy kontekst zmieniającego się śródmieścia i rewitalizacji najbliższych okolic. – W związku z tym planujemy też imprezy, z którymi wyjdziemy na zewnątrz” – zdradza prezes Fundacji.

Źródło:  Gazeta Wyborcza o poznańskim Baraku Kultury

Głos Wielkopolski o Baraku Kultury 

Powiat poznański o Baraku Kultury

Wystąpienie „trzeciego mówcy“ Zespołu Oponentów w debacie oksfordzkiej Seniorów (Barak Kultury, 23 stycznia 2020)

db