Klub Literacki „Dąbrówka” zaprasza…

Klub Literacki „Dąbrówka” – Piątkowskie Centrum Kultury PSM w Poznaniu, na os. Bolesława Chrobrego 120, zaprasza na styczniowo-lutowe spotkania poetyckie. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny. W klubie spotykają się poeci, prozaicy, muzycy, artyści plastycy, mistrzowie dłuta, fotograficy, graficy…

Styczeń – luty 2020 roku

7 stycznia, godz. 18.00 (wtorek)
Nowe książki w Klubie: Katarzyna Michalewska – „Na granicy śniegu”,
Krzysztof Galas – „nieWidoki”.
Omówienie Jerzy Grupiński.

21 stycznia, godz. 18.00 (wtorek)
Prezentuje się leszczyńskie „Stowarzyszenie Sztuka dla Wszystkich”
– Sabina Klak, Stanisław Kruk, Gabriel Roszak.

4 lutego, godz. 18.00 (wtorek)
Jak pisać? Przykazania, normy, sugestie – wg Łucji Dudzińskiej i Leszka Żulińskiego.
Warsztaty Klubu Literackiego – prosimy o wiersze i fragmenty prozy w kopiach, do rozmowy…

18 lutego, godz. 18.00 (wtorek).
Edyta Kulczak – „Szkic o metaforze” i nowe wiersze.
„Hegen – artysta słowa i obrazu” – pokaz fotografii i prac graficznych Andrzeja Haegenbartha.

Jerzy Grupiński

Zapraszamy do publikacji w „Protokole Kulturalnym”.

Od 50. lat  Klub Literacki Jerzego Grupińskiego łączy środowiska kulturalne Poznania i Wielkopolski niezależnie od poglądów, opcji politycznych. przynależności partyjnej, czy też stażu i dorobku twórczego klubowiczów. Tylko wielka mądrość i kultura osobista prowadzącego Klub potrafi zapanować nad wszelkimi różnicami i emocjami literatów.

Lubię przychodzić do Klubu, czuję się tu jak uczennica, bo właśnie tu mogę nauczyć się czegoś od kolegów,  mogę również podzielić się moim dorobkiem i doświadczeniem. Potyczki między klubowiczami są tylko na słowo i na określony temat, zgodnie z merytorycznym programem spotkania i zamysłem organizatora.

Gdybym dostała pytanie: kto jest dla mnie najwyższym autorytetem w poznańskim świecie literackim, bez wahania odpowiedziałabym JERZY GRUPIŃSKI, żywa historia literatury, literacka wszechstronna wiedza, a przede wszystkim rozdawane przez niego dobro.

Danuta Bartosz

Jerzy Grupiński – w latach 1970- 2005 prowadził w poznańskim Zamku spotkania poetyckie i wydawnictwa Klubu Literackiego (obecnie w Centrum Kultury PSM).
Od 1970 do 2005 roku Klub Literacki miał swoje miejsce w Pałacu Kultury (obecnie Centrum Kultury „Zamek”) w Poznaniu i „przewinęli się” przez niego znani literaci. Prezentowano tam programowe grupy literackie, m.in. Kontekst, Drzewo, Tylicz, Środowisko „Nowego Wyrazu”. Następnie przeniesiony został do Centrum Kultury „Dąbrówka” w Poznaniu.

Jurka Grupińskiego poznałam będąc u niego w Zamku na warsztatach literackich. W roku 1991 zadebiutowałam w wydanym przez niego almanachu pt. „Nie w moim imieniu”.

Ada Jadwiga Matysiak 

Jerzy Grupiński – urodził się w 1938 roku we Wronkach. Autor 17 książek poetyckich. Inicjator i redaktor licznych almanachów. Tłumaczony na wiele języków, ostatnio na chiński, ormiański i angielski. Książka „Kuszenie świętego Poetego” (Biblioteka „Toposu” 2012) uzyskała nagrodę „Najlepszej Książki Poetyckiej Roku” 36 Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu. Laureat The International Poetry Translation and Research Centre (Hongkong) za almanach „Arka” (wydawnictwo Centrum Kultury Zamek, Poznań 2005). Stypendysta Międzynarodowego Centrum Pisarzy i Tłumaczy na Rodos. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.