Amelia Orłowska – o 5. edycji Konkursu LESEN &GEHEN

 23 listopada 2018 roku w Bibliotece Filologicznej NOVUM odbyła się piąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” dla szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, organizowanego przez PSNJN przy współpracy z Goethe Institut oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tym roku w konkursie udział wzięło 37 uczniów z Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Wałeckiego. Każdy z uczestników zaprezentował dwa, wybrane przez siebie, utwory. Jury złożone z poetów i aktywnych działaczy powyżej wymienionych stowarzyszeń oceniło płynność, intonację, wymowę oraz interpretację. W sumie można było zdobyć maksymalnie 20 punktów.

Wydarzenie to było ściśle powiązane z projektem InterLese 2019 organizowanym przez Friedrich-Bödecker-Kreis in Sachsen-Anhalt e.V. oraz III Międzynarodową Konferencją Poetycką organizowaną przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich oraz Fundację Literacką „Jak podanie ręki”, w której pani Danuta Bartosz jest prezesem.

Jury nagrodziło pięciu uczestników. Zdobywcy 2 i 3 miejsca wezmą udział w kilkudniowym projekcie na terenie państw niemieckojęzycznych, natomiast laureat 1. miejsca otrzymał prezent od Konsula Austrii.

“Lesen gehen…” to konkurs, którego celem jest propagowanie nauki języka niemieckiego poprzez czytanie i interpretację poezji. Co roku poszerza się krąg młodych chcących pochylić się nad słowem by zrozumieć sedno poetyckiej myśli.

Bardzo dziękuję wszystkim Organizatorom i Współtwórcom tak wspaniałego wydarzenia i z niecierpliwością czekam na przyszłoroczną edycję konkursu…

Amelia Orłowska


Kilka słów o Amelce:

Amelia Orłowska jest uczennicą I klasy VII LO w Poznaniu. Pisze wiersze od trzech lat. Debiutowała w antologii poezji bożonarodzeniowej przygotowanej przez poetę Andrzeja Sikorskiego,  w 2016 roku. 

W 2019 roku uczestnicząc w V edycji konkursu Lesen&Gehen zdobyła trzecie miejsce.

Będąc uczennicą Gimnazjum Dwujęzycznego im. Dąbrówki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Poznaniu w 2019 roku,  podczas 23. edycji Lednickiej Wiosny Poetyckiej w turnieju O Koronę Wierzbową zajęła trzecie miejsce.
W 2018 roku wygrała finał turnieju O Koronę Wierzbową (22. edycji LWP), a w 2017 roku otrzymała II nagrodę tego festiwalu  za wiersz:

***

stoją

mokrym parasolem wpatrzeni
w aksamit nieba

zardzewiała latarnia
prześwietla noc

omijają kałuże

deszcz chłodem
moczy skronie
ulotnym szczęściem

gdyby los
przybrał
inną szatę

widzieliby
tylko
przepaloną żarówkę

W 2017 roku zdobyła IV miejsce w Wojewódzkim Konkursie o Złote Pióro im. Ewy Gajowieckiej, w kategorii Poezja szkół gimnazjalnych. W konkursie, w kategorii Proza i Poezja, uczestniczyło 369 uczniów z ponad 150 szkół. Łącznie nadesłano ponad 1000 prac. Na uwagę zasługuje fakt, że przewodnicząca jury, Pani Emilia Gałczyńska, wygłaszając mowę końcową do laureatów konkursu, zacytowała nagrodzony wiersz Amelii, który jest swoistym przesłaniem do młodych twórców:

***

zapisane wyblakłym drukiem

w tomik wtopione słowa

na pożółkłych kartkach

uwiecznione

dusze poetów

myśli i czucia

ciągle żywe przemawiają

????????????????????????????????????

 

db