Adam Zagajewski pierwszym Polakiem z Literacką Nagrodą Księżniczki Asturii

Adam ZagajewskiAdam Zagajewski otrzymał w czwartek Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii. Poeta i eseista jest pierwszym Polakiem uhonorowanym nagrodą przyznawaną od 37 lat.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

O nagrodę przyznawaną co roku przez Fundację Księżniczki Asturii ubiegało się 38 nominowanych z 23 różnych krajów. Kapituła przyznała ją w tym roku po raz pierwszy polskiemu autorowi – Adamowi Zagajewskiemu.

„Poezja Zagajewskiego, jego refleksje na temat twórczości i intensywne prace wspomnieniowe, potwierdzają etyczny sens literatury. Polskie narodowe akcenty poeta łączy z tradycją Zachodu, odzwierciedlając jednocześnie smutek wygnania – czytamy w uzasadnieniu jury cytowanym przez PAP. Jurorzy nazywają tez Zagajewskiego dziedzicem Rilkego, Miłosza i Antonio Machado.

Marta Leszczyńska

ZDJĘCIE: Adam Zagajewski (MICHAŁ ŁEPECKI)

 

Rzeźba Miró i pieniądze

Urodzony w 1945 r. we Lwowie Adam Zagajewski jest jednym z najbardziej znanych współczesnych poetów polskich. Eseista i tłumacz, związany z ruchem Nowej Fali w Krakowie, członek redakcji „Zeszytów Literackich”. Otrzymał wiele nagród, m.in. Międzynarodową Nagrodę Neustadt w dziedzinie literatury zwaną małym Noblem (2004). Wielokrotnie wymieniano go w gronie kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Obecnie część roku spędza w Krakowie, część – w Chicago, gdzie wykłada na tamtejszym uniwersytecie.

Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 roku w Hiszpanii w ośmiu kategoriach: Sztuka, Nauki Społeczne, Komunikacja i Humanistyka, Sport, Literatura, Współpraca Międzynarodowa, Harmonia (Porozumienie). Nagroda ma tytuł  księżniczki Leonor de Borbón, córki króla Filipa VI od 2015 roku. Wcześniej była przyznawana jako Nagroda Księcia Asturii. Zmiana nastąpiła po abdykacji Juana Carlosa I i wstąpieniem Filipa VI na tron. Poprzednimi zdobywcami nagrody  w kategorii literatury byli tak wybitni pisarze jak m.in.: John Banville, Antonio Muñoz Molina czy Philip Roth.

Na nagrodę składają się rzeźba katalońskiego artysty Joana Miró, dyplom, insygnia i nagroda pieniężna  w wysokości 50 tys. euro.

więcej: http://wyborcza.pl/7,75410,21932358,adam-zagajewski-pierwszym-polakiem-z-literacka-nagroda-ksiezniczki.html 
Znalezione obrazy dla zapytania wyborca logotyp
db

Wyborcza.pl