Przemilczane cierpienie – koncert dla płd. Sudanu.

Zgromadzeni przed rozpoczęciem części słowno-muzycznej mogli wysłuchać prelekcji wygłoszonych przez o. Andrzeja Dzidę – misjonarza werbistę pracującego w Sudanie Południowym oraz gościa specjalnego – ks. Louisa Mbuyeh Ngeh’a pochodzącego z Kamerunu.

 

Kolejnym punktem programu był wspomniany wcześniej występ słowno-muzyczny  Biblia Polska w aforyzmach i poezji  Urszuli Zybury – polskiej poetki i aforystki. Słuchacze mieli okazję usłyszeć część aforyzmów wspomnianej wcześniej poetki, a także wysłuchali utworów przez nią napisanych, które wyśpiewała Patrycja Kliber przy akompaniamencie gitarzysty – Mateusza Ślużyńskiego.

Po koncercie zgromadzeni mieli możliwość złożenia ofiary, aby pomóc potrzebującym z Sudanu Południowego.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Pomoc Kościołowi w Potrzebie – Sudan Południowy  to najmłodsze państwo świata, które 9 lipca 2019 r. obchodziło osiem lat istnienia. Niestety to nie jest dobry czas, aby świętować, ponieważ wg najnowszego raportu ONZ, ponad połowa mieszkańców tego kraju (7 mln ludzi) głoduje. Nieprzerwanie w Sudanie Południowym trwa katastrofa humanitarna, kraj ten co roku przyjmuje miliardy dolarów pomocy międzynarodowej (ok.1,5 mld dolarów rocznie). Szacunkowo Sudan Płd. otrzymał 9,5 mld dolarów pomocy międzynarodowej od czasu ogłoszenia niepodległości.

W Sudanie Południowym pomimo tego, iż został zawarty pokój – który zakończył wojnę domową – nadal nie jest bezpiecznie. W wojnie domowej, która toczyła się pomiędzy największymi i najbardziej wpływowymi plemionami, śmierć poniosło wielu niewinnych mieszkańców z tamtych terenów. Do dnia dzisiejszego natomiast mieszkańcy nie mogą spać spokojnie, ponieważ często dochodzi do rozbojów w biały dzień.

Więcej informacji na ten temat mogą Państwo znaleźć na oficjalnej stronie Pomoc Kościołowi w Potrzebie: 

https://pkwp.org/dzien-solidarnosci/sudan-poludniowy

Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

ks. Krzysztof Gryz:

60,5% mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie z czego niemal 40% to katolicy, a 20,7% stanowią protestanci (anglikanie, baptyści i zielonoświątkowcy).

32,9% to wyznawcy religii plemiennych, 6,2% wyznaje islam. Dodatkowo jest jeszcze 0,5% ateistów i 0,01% Świadkowie Jehowy.

Eksperci alarmują, że głód i niedożywienie grożą w sumie 45 mln mieszkańców kilkunastu krajów wschodniej Afryki. Powodem jest głównie susza oraz ciepły prąd morski El Nino, który dotknął region po raz drugi w ciągu trzech lat. Trwający kryzys żywnościowy w Afryce jest jednym z najpoważniejszych od lat. Jego skutki mocno odczują nie tylko mieszkańcy Sudanu Południowego, ale również Somalii, Etiopii czy Madagaskaru.

W Sudanie Południowym mieszka ok. 12 mln ludzi. Według wyliczeń ponad 3,5 miliona osób pozbawionych jest dachu nad głową, a kolejne 2 miliony błąka się po bezdrożach, ukrywając się przed pewną śmiercią. 15 miliona już opuściło kraj. W samej Ugandzie Sudańczyków jest ponad milion. Dziennie dociera ich ponad dwa tysiące. UNICEF informuje, że w Sudanie Południowym niemal milion dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych. Śmierć głodowa grozi 50 tysiącom z nich. W Sudanie Południowym jest jedna metropolia, w której skład wchodzi 1 archidiecezja (Dżuba) z 6 diecezjami.

źródło:

GALERIA ZDJĘĆ