Olga Tokarczuk z literackim Noblem

 Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Pisarka jest drugą Polką z tym elitarnym wyróżnieniem. Wliczając Isaaca Bashevisa Singera, który pisał w jidisz, Tokarczuk jest szóstym polskim laureatem literackiego Nobla.

Literacka Nagroda Nobla trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty. Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona najważniejszym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła Wisławę Szymborską.

W 2018 roku nie wręczono literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym. W związku z tym w tym roku przyznano dwie nagrody. Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Należy do najbardziej cenionych przedstawicielek polskiej literatury najnowszej. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako powieściopisarka debiutowała w 1993 roku książką „Podróż ludzi Księgi”, dwa lata później ukazała się jej kolejna książka – „E.E.”.

Ogromny sukces odniosła trzecia powieść Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała między innymi Paszport Polityki oraz nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się „Dom dzienny, dom nocny” – książka zainspirowana historią Sudetów i miasta Nowa Ruda, a więc miejsc, w których mieszkała.

Inne książki Tokarczuk to m.in. „Gra na wielu bębenkach” (2001), esej „Lalka i perła” (2000) i „Ostatnie historie” (2003), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009, rok później nominowana do Nagrody Literackiej Nike), „Księgi Jakubowe” (2014). Za książki „Bieguni” oraz „Księgi Jakubowe” pisarka otrzymała nagrodę Nike.

Łącznie sześć książek Tokarczuk było nominowanych do Nike, a pięć z nich zdobywało Nike Czytelników. Pasmo międzynarodowych sukcesów Tłumaczenia „Biegunów”, „Ksiąg Jakubowych” oraz „Prowadź swój pług przez kości umarłych” w ostatnich dwóch latach przyniosły pisarce ogromną popularność i szereg prestiżowych nagród oraz nominacji. Powieść „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft doceniona została Międzynarodową Nagrodą Bookera w 2018 roku. Był to pierwszy przypadek przekładu polskiej literatury nagrodzony jednym z najważniejszych wyróżnień literackich świata. Ten sam przekład znalazł się wśród pięciu tytułów finału National Book Awards, będącej jedną z najważniejszych amerykańskich nagród literackich.

Tokarczuk i jej tłumaczka na krótkiej liście do Bookera Olga Tokarczuk za „Księgi Jakubowe” Tokarczuk jeszcze w styczniu 2017 r. odebrała Międzynarodową Nagrodę Literacką samorządu Sztokholmu. W lipcu 2019 roku doceniono ją najważniejszą francuską nagrodą literacką – Nagrodą Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski. Tłumaczenie „Prowadź swój pług przez kości umarłych” – powieści będącej punktem wyjścia dla nagradzanego filmu Agnieszki Holland i Kasi Adamik „Pokot” – było nominowane zarówno do nagrody Bookera, jak i National Book Awards.

Dwie nagrody w jednym roku W marcu bieżącego roku Akademia Szwedzka – w konsultacji z realizującą testament Alfreda Nobla Fundacją Noblowską – zdecydowała, że w tym roku przyznane zostaną dwie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, w tym zaległa z zeszłego roku. W 2018 roku nie przyznano literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym.

Przed Olgą Tokarczuk literackie Nagrody Nobla otrzymało pięcioro polskich twórców: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), piszący w jidisz Isaac Bashevis Singer (1978), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996).

Źródło:

Autor: tmw//kg / Źródło: tvn24.pl (http://www.tvn24.pl)

Znalezione obrazy dla zapytania Zdjęcia Olgi Tokarczuk

db