W Poznaniu powstała Aleja Orderu Uśmiechu

Kawalerowie Orderu Uśmiechu Lech Konopiński i Włodzimierz Marciniak z uczuciem ulgi i radością przyjęli decyzję Radnych Miasta o nadaniu alei przy pawilonie ul. Ewangelicka 1 – imienia Orderu Uśmiechu.
Uroczystość nieprzypadkowo zaplanowana 21 września (o g.15:00), w Światowym Dniu Orderu Uśmiechu, ranga uroczystości wzrosła.    

Wśród poznańskich Kawalerów Orderu Uśmiechu na uroczystości być może zobaczymy: Elżbietą Drygas, Jerzego Hamerskiego, Elżbietę Bortkiewicz, Włodzimierza Marciniaka i naszego Nestora Lecha Konopińskiego. Szkoda, ze tej uroczystości nie doczekał się nasz kolega związkowy Kawaler Orderu Uśmiechu Stanisław Machowiak, zmarły w tym roku. Był w sztabie osób ubiegających się o alejkę Orderu Uśmiechu.

Historia powstania Orderu Uśmiechu

W 1967 roku w październikowym numerze „Kuriera Polskiego” ukazał się wywiad z Wandą Chotomską z okazji pięciolecia jej audycji „Jacek i Agatka”. W wywiadzie pisarka opowiadała o spotkaniu w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie z chorym chłopcem, który zaproponował, aby opiekujący się nim lekarz został odznaczony orderem. Dziennikarze „Kuriera Polskiego” podchwycili tę ideę. Wspólnie z telewizją ogłoszono konkurs na projekt Orderu Uśmiechu. Zainteresowanie nim przeszło wszelkie oczekiwania – dzieci nadesłały 44 tys. propozycji. Wygrał projekt Ewy Chrobak z Głuchołaz. Jury, które o tym zadecydowało przewodniczył Szymon Kobyliński.

 Pierwszym laureatem Orderu Uśmiechu został w 1969 roku prof. Wiktor Dega, wybitny lekarz i uczony, twórca poznańskiej szkoły ortopedii i rehabilitacji. Profesor Dega był rzecznikiem rozpowszechnienia szkół integracyjnych.

Spośród niemal tysiąca dotychczasowych Kawalerów Orderu Uśmiechu dominują osoby dla ogółu anonimowe, ale są też znane w świecie osobistości jak Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Nelson Mandela, Astrid Lindgren czy Irena Sendlerowa. Tadeusz Belerski na potrzeby swojej książki wybrał ponad 50 laureatów, przede wszystkim z Polski. W książce znalazły się rozmowy m.in. z aktorką Anną Dymną, popularyzatorem muzyki poważnej Bogusławem Kaczyńskim, twórcą szczepionki przeciwko polio Hilarym Koprowskim, matką zastępczą dwanaściorga dzieci Henryką Krzywonos, dentystką Haliną Marszał-Sroczyńską, kardiochirurgiem Bohdanem Maruszewskim, pisarką Joanną Papuzińską.

db