Koncert urodzinowy Aresa

Jah Ares Chadzinikolau – #SoloAct in #BlueNote

73 minutowy koncert Aresa w BlueNote w Poznaniu, przy pełnej widowni.

prowadzenie – Joanna Divina (Radio Poznań)

special birthday concert – 04.04.2019

Oto w BlueNote zabrzmiała tradycyjna muzyka grecka, suita egejska oraz melodie powstałe pod wpływem inspiracji z podróży do Brukseli, Londynu, Berlina, Chorwacji, Jamaiki oraz namiastka wirtuozerii jazzowej, dzięki której Ares zdobył główną nagrodę – Najlepszą Płytą Jazzową w Miesiącu Marcu 2019, przyznaną mu przez Music Academy Awards w Los Angeles.

Prowadząca spotkanie Joanna Divina w rozmowie z Aresem  ukazała najważniejsze momenty z życia muzyka i poety m.in. opowieść o 14-letnim Nikosie – ojcu Aresa, który podczas łapanki na dzieci opozycjonistów uciekał przez szkolne okna i ukrywał się z kolegą na cmentarzu. Podczas wojny domowej z matką musieli uciekać z kraju przez góry macedońskie.  Nikos jednego brata niósł na plecach, a drugiego trzymał za rękę. Miał wtedy 15 lat. Przeżył głód i okrucieństwa wojny. W Bitoli poznał pisarza Ivo Andrica, późniejszego noblistę, który studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i to za jego namową znalazł się na ziemi, jak mawiał: „ja – Odys, wśród dobrych Polaków”.

Odys – to Heros grecki, król Itaki,  bohater Iliady, głównie  Odysei, który pod Troją zasłynął jako doświadczony wódz, dzielny wojownik, świetny mówca, mądry doradca i mediator, zręczny dyplomata. Takim był właśnie Nikos,  ojciec Aresa. Odys, wśród dobrych Polaków.

W Grecji na szczycie Parnasu zasiadał Apollo, na polskim Parnasie w Poznaniu przez kilkadziesiąt lat był Nikos Chadzinikolau, i pewnie jego duch jest jeszcze do dzisiaj…

Aresie,

przed chwilą miałam telefon od zaprzyjaźnionej poetki. Otrzymała Twoją płytę i od rana jej słucha. Jak określiła, zatapiając się w nią „dotknęła horyzontu” (nawiązując do tomiku poezji), nie tylko poetycko-muzycznego!.Łzy wzruszenia obudziły spojrzenie na całe jej życie. Dzięki Twojej muzyce zobaczyła ważne obrazy, których do tej pory nie zauważała. Cóż więcej może oczekiwać artysta od swoich wielbicieli? Poetka podarowała Tobie wiersz:

Wanda Wasik:

Aresowi Chadzinikolau

Tak odbieram jego muzykę  –   // Sny o Grecji

***

Dotknąć horyzontu

Zbliżyć się

Do tęsknot

Nieokreślonych

Nieuchwytnych

Marzeń

Wyciszyć

a to odwieczne

W nas

N i e o d g a d n i o n e…

Dotknąć …

oprac. Danuta Bartosz

 

db