II Międzynarodowy Festiwal Poetycki w Chalkidzie – mieście Marii Mistrioti. Pierwszy dzień pobytu.

Chalkida na wyspie Evia
[obrazy ze strony: www.google.pl]

08.04.2019 r. Przyjazd do hotelu w Chalkidzie.

Z lotniska w Atenach jechaliśmy do Chalkidy minibusem ponad godzinę, na koszt organizatora festiwalu. Zakwaterowani zostaliśmy w jedynie czynnym (poza sezonem) hotelu w Chalkidzie. Okazalo się, że oprócz nas. w hotelu jest również prawie 100 -osobowa grupa młodzieży arabskiej, przebywająca w Chalkidzie na rocznym szkoleniu państwowym jednego z państw arabskich (Katar).

Jak wiadomo obowiązkiem minimalnym muzułmanina jest odmawianie modlitw pięć razy dziennie, w określonej formie i o określonych godzinach. I tak mamy modlitwę poranną (fadżr) tuż przed wschodem słońca, południową (zuhr lub dhuhr), popołudniową (asr), wieczorną (magreb) i nocną (isza).

Z uwagi na odmienność kultury europejskiej i arabskiej musieliśmy dostosować się do wzajemnych ustępstw,  to znaczy:  my, przez uszanowanie wielokrotnych modlitw podczas dnia, a oni musieli np. wysłuchać wirtuozerii fortepianowej Aresa podczas kolacji w hotelu. Byli pod ogromnym wrażeniem muzycznej brawury Aresa. Przy pianinie gromadziły się grupki studentów. Podziwiali temperament Aresa i jego umiejętność improwizacji. Widać było, że nabrali do nas 0gromnego szacunku. Ares wzniósł się ponad bariery kultur.

Kilka słów o mieście… 

Chalkida częściowo położona jest na lądzie stałym i na wyspie Eueba (inaczej Evia), nad cieśniną Morza Egejskiego Ewripos. 

Wyspa przylega do kontynentu, a przedostanie się na nią jest banalnie łatwe, dzięki dwóm mostom, które łączą ją z lądem:

  • wiszącym o nowoczesnej konstrukcji architektonicznej
  • oraz starym mostem zwodzonym. Ma on 2500-letnią historię.

Chalkida to duże, przemysłowe miasto o zwartej zabudowie z wąskimi uliczkami. Miasto rozległe, zbudowane na wzgórzach, pagórkach i rzadkich powierzchniach nizinnych. Otoczone pasmami górskimi, które podczas naszego kwietniowego pobytu w Chalkidzie były całkowicie ośnieżone. Przebijały się tylko wierzchołki skaliste.

 

Spokojne nabrzeże, tawerna przy tawernie, kafejka przy kafejce i morze cudownie turkusowe z niewiarygodnym nurtem – zjawiskiem przypływów, które można zaobserwować w tutejszym wąskim kanale Evripos. Jest jedynym tego rodzaju  prądów wody na świecie. Co kilka godzin przypływ i prąd zmieniają się.

Arystoteles, który po śmierci Aleksandra w Babilonie, po powstaniu anty-macedońskim (wojna lamijska 323-322 p.n.e. ), i upadku pro-macedońskiego rządu w Atenach, musiał uciekać z miasta oskarżony o bezbożność. Pretekstem do oskarżenia był hymn, który ułożył na cześć śmierci Hermiasa. Przeniósł się wtedy do miasta Chalkis (obecnie Chalkida) na wyspie Eubea, gdzie po niespełna roku zmarł.

Arystoteles już ponad 2000. lat patrzy na ewenement zjawiska wodnego, z którym pomimo jego ogromnej wiedzy i zasług w rozwoju logiki i nauk przyrodniczych, szczególnie astronomii, fizyki i biologii, nie doszedł do ustalenia przyczyny tego zjawiska.

Legenda mówi, że  Arystoteles zrozpaczony swoją bezradnością wskoczył do wody.

Zjawisko to intrygowało wielu uczonych, a ostateczne wyjaśnienie dał profesor Dimitris Aiginitis twierdząc, że przyczyna zjawiska leży w różnicy poziomu wód w Zatoce Eubejskiej w jej części południowej i północnej części w połączeniu z przyciąganiem księżycowym. Nurt zmienia się co 6 godzin, a przed każdą zmianą kierunku woda zatrzymuje się na 8 minut. Dwa razy w ciągu miesiąca księżycowego te okresy stają się nieregularne i wtedy nurt potrafi zmienić kierunek nawet do 14 razy na dobę!
Atmosfera miasta tętni własnym życiem . Ludzi tu niewiele: raczej sami miejscowi, a turystów tylko garstka. Po sezonie wiekszość sklepów czynne tylko w określone dni.

Chalkida na wyspie Evia

 Muzeum Archeologiczne.

Chalkida na wyspie Evia
Budynek dawnego meczetu Emir Zade

W Muzeum Bizantyjskim

Przy budynku Muzeum Bizantyjskiego można zobaczyć zbudowaną również w XV wieku marmurową turecką fontannę z arabskimi inskrypcjami.

Chalkida na wyspie Evia
Fontanna przy Muzeum Bizantyjskim.
Niestety teraz teraz jak widać –  jest zniszczona i to nie tylko przez upływający czas, ale i przez współczesnych wandali…
Chalkida jest raczej gęsto zabudowana i nie sprawia wrażenia miasta z nadmiarem zieleni. Na nabrzeżu rośnie kilka palm, a latarnie i ratusz udekorowane koszami kwiatów.
W ogródkach przydomowych drzewa cytrusowe, figowe i oliwkowe. Podczas naszego pobytu w Chalkidzie, w dniach od 10 do 15 kwietnia było mnóstwo dojrzałych cytryn na drzewach.
    Chalkida na wyspie Evia    Chalkida na wyspie Evia
Wzdłuż brzegu tawerny i kafejki, 

 Ciekawie zapowiadał się następny dzień festiwalu…

dcn.

db