Co łączy książkę z obrazem? Spacer z kuratorką Muzeum Narodowego w Poznaniu… 

Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań –

Zapraszamy na spacer z kuratorką, która opowie o książkach prezentowanych w ramach 2. edycji pokazu „Niedostrzegane”.

Ideą prezentacji „Niedostrzegane, edycja 2.” jest zestawienie dzieł malarstwa polskiego i obcego z przykładami książek ilustrowanych na zasadzie skojarzeń formalnych lub poruszanej tematyki. Prezentowane obiekty to projekty wysokiej klasy, autorów polskich i zagranicznych, wśród nich książki nagradzane w prestiżowych konkursach na całym świecie. Zapraszamy na spacer tematyczny wprowadzający w ideę prezentacji, jak i przedstawiający szersze konteksty towarzyszące temu projektowi.

Ilustracja książkowa to dziedzina grafiki użytkowej, która adresowana jest nie tylko do dzieci, ciekawe rozwiązania kompozycyjne, język graficzny i plastyczny na wysokim poziomie intryguje bowiem odbiorcę w każdym wieku.

Kolekcja książek oraz grafiki wydawniczej, będąca częścią zbioru Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, jest unikatowa w skali kraju. Na decyzję o jej powstaniu wpłynęła złożoność tradycji polskiego projektowania, na którą składały się nie tylko plakaty, ale także inne formy grafiki użytkowej wyróżniających się twórców, jak chociażby Jana Lenicy, Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego czy Jana Młodożeńca.

Wstęp w cenie biletu do muzeum.

Prowadzenie: Barbara Górecka, Galeria Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, kuratorka pokazu