„O rozmowie przy kawie” – wernisaż obrazu i słowa Bogumiły Janickiej

Centrum Kultury i Rekreacji, Koziegłowy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3a

oraz

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZERWONAKU FILIA KOZIEGŁOWY

zapraszają na:

WYSTAWĘ „O ROZMOWIE PRZY KAWIE”

BOGUMIŁY JANICKIEJ

22.01 – 10.02.2018 CKiR Koziegłowy
Wernisaż 22.01.2018r. godz. 17:00 Wstęp wolny

Bogusia Janicka po raz kolejny zadaje nam trudne pytanie. Tym razem poetka zastanawia się jak wyglądają nasze rozmowy w życiu codziennym i w pracy? Odpowiedzią są jej zaprezentowane rysunki i wiersze zawieszone w przestrzeni rysunki – różne formy filiżanek kawy i pojawiające się twarze szukające kontaktu z rzeczywistością. Prace mają zachęcić do rozmowy i zatrzymania nad dialogiem z drugim człowiekiem w codzienności.

BOGUMILA JANICKA urodziła się w Obornikach w Wielkopolsce. Pisze zarówno wiersze, piosenki i scenariusze teatralne, Artystka plastyk. Jest tłumaczem literatury języka francuskiego i angielskiego. W jej przekładzie z języka angielskiego na język polski ukazała się książka Choi Lai Sheung (kandydatki do Nagrody Nobla z 2007 roku) zatytułowana „Camel bell” (Żółtobrązowy budzik), wydana w Chinach w 5000 egzemplarzy  w 2015 roku. Jest laureatką kilku edycji Międzynarodowego Literackiego Konkursu we Francji, organizowanego przez CEPAL(Europejskie Centrum promujące Sztuki Plastyczne i Literaturę) – organizacja kulturalna z Thionville. Związana z Klubem Literackim Dąbrówka w Poznaniu. W 2015 roku została Honorowym członkiem organizacji LE CEPAL we Francji.

Bogumiła Janicka:     

                   * * * 

 

Pustka uprawia nicość

choć nie zawsze

w próżni za późno

 

W pustce mieszkania

siedzę sam

zachłystuję się

 

ręką złożoną

 

nie poddaję wzroku

nie odpycham darmochłonnie

depresji snu

 

ignoruję chętnie

senną powłokę

za głębina

czeka ON

Bóg Ojciec

z czarną kawą

odmawiając różaniec

22.01 – 10.02.2019

Ciekawostki z Wielkopolski:

Doceniono poetów z Towarzystwa Poetycki Wędrowiec

Wydawnictwo z Chin zainteresowało się wierszami pochodzącymi z tomiku wierszy członków Towarzystwa Literackiego „Poetycki Wędrowiec” działającego przy Bibliotece Publicznej w Obornikach. Do współpracy zaproszono oborniczanki: Marię Kogut i Bogumiłę Janicką.
Towarzystwo Literackie, Poetycki Wędrowiec
 Karolina Maciejewska
 Talent obornickich poetów został doceniony przez wydawnictwo w Chinach. Wiersze naszych wieszczy opublikowano w światowym wydaniu “World Poetry Yearbook 2013”.

W książce ukazały się wiersze 211 poetów z 93 krajów całego świata. Wśród nich znalazło się dwóch członków obornickiego Towarzystwa Literackiego “Poetycki Wędrowiec”. Jako pierwsza do międzynarodowej współpracy została zaproszona oborniczanka, Bogumiła Janicka.
– Wszystko zaczęło się od tego, że poznański poeta, pan Grupiński nawiązał współpracę z Chinami. Tamtejsze wydawnictwo zainteresowało się wierszami pochodzącymi z tomiku naszego towarzystwa literackiego. Po pewnym czasie do biblioteki publicznej dotarł list. Wówczas okazało się, że moje wiersze zostały przetłumaczone na język chiński – opowiada Bogumiła Janicka.

Poetka poproszona została również o przesłanie swoich najlepszych prac i wytypowanie kilku innych artystów, których dzieła miały zostać opublikowane w zbiorze wierszy poetów z całego świata. Do współpracy zaproszono obornicką poetkę, Marię Kogut i kilku innych polskich artystów.

Książka została wydana w czerwcu 2014 roku. W “World Poetry Yearbook 2013” opublikowano wiersze poetów z Meksyku, Norwegii, Australii, Brazylii, Niemiec czy Kenii. Grupa poetów reprezentujących Polskę jest jedną z najliczniejszych przedstawionych w światowym zbiorze wierszy. W książce ukazały się po 2 dzieła każdej z obornickich poetek. Publikacje urozmaicono krótkim życiorysem oraz opisem osiągnięć Bogumiły Janickiej i Marii Kogut.
– Cieszę się, że nasze prace zostały wyróżnione i docenione. To kolejny tak poważny projekt. Moje wiersze publikowane już były w obcych językach, dzieła pani Marii zwyciężały natomiast w krajowych konkursach – dodaje Bogumiła Janicka.

 Jakub Przybysz
  •  TYDZIEŃ OBORNICKI