Danuta Bartosz – dzisiaj nauczyliśmy się lekcji pokory…

Tegoroczne spotkanie opłatkowe Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich odbylo się w czytelni – świetlicy w Chumiętkach, w miejscowości odległej prawie 100 km od Poznania. Od trzech lat przebywa tam, w Domu Pomocy Społecznej, nasz kolega – poeta Stanisław Machowiak.

Spotkanie trwało ponad cztery godziny. Do DPS-u przyjechaliśmy o godz. 12:30, a w drogę powrotną wyruszyliśmy przed 17:00.  W spotkaniu poza poetami wzięli udział także niektórzy pensjonariusze zaprzyjaźnieni ze Staszkiem. Jeden z nich przebywa w DPS-ie już 30 lat. Trafił tu mając 43 lata, jest bez nóg i jedną rękę ma bezwładną. Odwinąć cukierek z papierka jedną ręką to problem.  Patrząc na pensjonariuszy… nauczyliśmy się dzisiaj lekcji pokory.

Na udekorowanym przez nas stole znalazł się stroik z bombek choinkowych, mikołaje – michałki, kolorowe cukierki, ciastka, różne gatunki  pierników, banany, winogrona, jabłka i co najważniejsze OPŁATEK.

Przy kawie, w świątecznej atmosferze czytaliśmy wiersze, Staszek Machowiak recytował wiersze z pamięci, podobnie jak Staszek Szwarc. Do czytania poezji włączył się również pensjonariusz pan Tomek – bez nóg, poruszający się na wózku inwalidzkim. Wysłuchaliśmy wielu świadectw wigilijnych i nie tylko. Obecny z nami pan Włodek  z Poznania – podobnie jak Staszek Machowiak Kawaler Orderu Uśmiechu – wspominał o wspólnych społecznych działaniach z Leszkiem Konopińskim i Staszkiem Machowiakiem.

Okazało się, że obecna z znami Jola Szwarc – nowa prezes naszego Oddziału – zna Staszka Machowiaka od 35 lat, co stało się pretekstem do  literackich wspomnień. Na kilku poetyckich płaszczyznach już dawno mieli kontakt ze sobą.

W śpiewaniu kolęd i pastorałek królował Staszek Szwarc. Przyznał się, że kiedyś występował w Poznańskim Chórze Kameralnym…

Opłatek wędrował z rąk do rąk wraz z życzeniami radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Dzisiaj w Chumiętkach jestem już po raz dziesiąty. Pokonałam więc 2000 km (10 razy tam i z powrotem 200 km), odwiedzając naszego kolegę Stanisława Machowiaka. Cieszę się, że ten mały jubileusz przypadł właśnie na dzisiejsze spotkanie opłatkowe.

Danuta Bartosz

Chumiętki  – Poznań, 15 grudnia 2018 r.

Znalezione obrazy dla zapytania obrazki choinki na boże narodzenie