Wieści z Belgii…

Echa II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej powoli cichną, choć pozostawiają po sobie wspomnienia w postaci licznych refleksji i zdjęć. Chciałabym wrócić do pierwszego dnia, który poświęcony był, myślę, że nie bez przyczyny,  w dużej mierze Ukrainie.

Nasze związki z sąsiednim krajem są coraz mocniejsze i nieprzypadkowe. Nasze kultury przenikają się i coraz częściej stajemy się autorami, bądź uczestnikami pisanej na nowo, już wspólnej historii.

Nasuwają mi się słowa Hanny Grall:

”Ci którzy rządzą dzielą świat, a ci, którzy go opisują, łączą go na nowo”  W tym wypadku my poeci, jesteśmy pomostem pomiędzy naszymi narodami z uwzględnieniem, niełatwej przecież przeszłości.  To nasza misja, nasz obowiązek.

W tych okolicznościach multiwizualny wykład prof. zw. dr hab. Jarosława Poliszczuka, który odbył się pierwszego dnia Konferencji w Sali Lubrańskiego UAM, był niezwykle ważnym punktem naszego programu, a także symbolicznym ukłonem wobec naszych poetów z Ukrainy, którzy stanowili dość liczną reprezentację podczas październikowych uroczystości i wyrazem artystycznej solidarności.

Wykład wybitnego znawcy i eksperta stosunków polsko-ukraińskich pod tytułem:”Ukraina wczoraj, dziś i jutro” przybliżył nam  w sposób wyczerpujący wiedzę o historii i problemach, z którymi boryka się to stosunkowo młode państwo. Następnie głos zabrał dr Ryszard Kupidura, który zaprezentował dwujęzyczną antologię poezji współczesnej.

Uzupełnieniem całości, były ludowe pieśni ukraińskie wykonane z wielkim zaangażowaniem przez ukraińską młodzież.

Ten polsko- ukraiński akcent Konferencji Poetyckiej był moim zdaniem niezwykle ważny i symboliczny.

Pamiętam jak my Polacy, w trudnych chwilach naszej państwowości szukaliśmy wsparcia wśród sąsiednich narodów. Jak bardzo ważne było wówczas promowanie naszej bogatej kultury w trudnych geo-politycznych warunkach . Dziś obowiązek ten spoczywa na nas – wobec bratniego narodu, czego wyrazem były wspomniane wykłady.

Panu prof. dr hab. Andrzejowi Sitarskiemu – Dyrektorowi Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM dziekuję za to, że witając gości II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej zaprosił  nas do świata wzajemnej życzliwości, tolerancji, szacunku oraz mądrości poetyckiego slowa.

Agnieszka Korzeniewska

(Belgia)

 

db

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*